Search
Close this search box.
اختلال افسردگی

اختلال افسردگی

اختلال افسردگی یک اختلال خلقی شایع است که امروزه به یک مشکل جدی روانشناختی تبدیل شده است. این اختلال علائم شدیدی ایجاد می‌کند که بر احساس، تفکر و انجام فعالیت‌های روزانه مانند خواب، غذا خوردن یا کار تأثیر می‌گذارد. امروزه بسیاری از افراد در جهان درگیر چنین اختلالی هستند. برخی از آن‌ها نسبت به افسردگی خود آگاهی ندارد و برخی دیگر نیز برای درمان آن هیچگونه اقدامی نمی‌کنند. با این حال خوشبختانه هر روزه به تعداد افرادی که برای حل چنین مشکلی از متخصصان کمک دریافت می‌کنند افزوده می‌شود. در این مطلب به بررسی جامع اختلال افسردگی می‌پردازیم.

اختلال افسردگی چیست؟

اختلال افسردگی یک حالت خلقی است که در آن افراد مبتلا به طور مداوم احساس غم و اندوه می‌کنند. افسردگی ممکن است در مردان و زنان متفاوت به نظر برسد. اگرچه مردان، زنان و افراد از هر جنس ممکن است احساس افسردگی کنند، نحوه بیان این علائم و رفتارهایی که برای مقابله با آن‌ها استفاده می کنند ممکن است کمی متفاوت باشد. به عنوان مثال، برخی از مردان ممکن است علائمی غیر از غم و اندوه نشان دهند و در عوض عصبانی یا تحریک پذیر به نظر برسند. اگرچه افزایش مصرف الکل یا مواد مخدر می تواند یک استراتژی مقابله ای برای هر فرد مبتلا به افسردگی باشد، مردان ممکن است بیشتر از الکل یا مواد مخدر استفاده کنند تا به آن‌ها کمک کند تا با چنین مشکلی مقابله کنند.

علائم اختلال افسردگی

یکی از فاکتورهای مهم در تشخیص افسردگی، وجود علائم به مدت حداقل دو هفته است. این نشانه‌ها در این مدت باید در بیشتر روزهای هفته و یا هر روز مشاهده شوند:

 • حالت غمگین، مضطرب یا “تهی” بودن مداوم
 • احساس ناامیدی یا بدبینی
 • احساس تحریک پذیری، سرخوردگی یا بی قراری
 • احساس گناه، بی ارزشی یا درماندگی
 • از دست دادن علاقه یا لذت به فعالیت ها و سرگرمی های قبلی
 • کاهش انرژی، خستگی یا احساس کند شدن
 • مشکل در تمرکز، به خاطر سپردن یا تصمیم گیری
 • مشکل در خوابیدن، صبح زود بیدار شدن یا پرخوابی
 • تغییر وزن برنامه ریزی نشده یا تغییر در اشتها
 • درد فیزیکی بدن، سردرد، گرفتگی عضلات یا مشکلات گوارشی بدون دلیل فیزیکی مشخص و قابل درمان
 • افکار خودکشی، مرگ یا اقدام به خودکشی

همه افراد افسرده تمامی این علائم را با هم تجربه نمی کنند. برخی از افراد تنها علائم کمی را تجربه می کنند، در حالی که برخی دیگر علائم بیشتری را تجربه می کنند. علائم مرتبط با افسردگی با عملکرد روزانه تداخل می کند و باعث ناراحتی قابل توجهی برای فردی می شود که آن‌ها را تجربه می کند.

تغییرات خلق و خو در اختلال افسردگی

در اختلالات افسردگی معمولا خلق و خو نیز دچار تغییراتی می‌شود که شامل:

 • افزایش عصبانیت یا تحریک پذیری
 • احساس در حاشیه بودن  و یا احساس بی قراری
 • گوشه گیر شدن، منفی یا جدا شدن
 • افزایش مشارکت در فعالیت های پرخطر
 • تکانشگری بیشتر
 • افزایش مصرف الکل یا مواد مخدر
 • جدا شدن از خانواده و دوستان
 • ناتوانی در انجام مسئولیت های کاری و خانوادگی یا نادیده گرفتن سایر نقش های مهم زندگی
 • مشکلات میل جنسی و عملکرد

در برخی موارد، علائم سلامت روان به صورت مشکلات جسمی ظاهر می شود. به عنوان مثال، ضربان قلب، سفت شدن قفسه سینه، سردردهای مداوم یا مشکلات گوارشی مواردی هستند که در علائم افسردگی مشاهده می‌شوند.

از آنجایی که افسردگی باعث می‌شود افراد نسبت به خود و جهان منفی‌تر فکر کنند، ممکن است برخی از افراد به خودکشی یا آسیب رساندن به خود نیز فکر کنند.

چندین علامت مداوم، علاوه بر خلق و خوی پایین، برای تشخیص افسردگی مورد نیاز است. اما افرادی که تنها علائم کمی دارند نیز ممکن است از درمان سود ببرند. شدت و فراوانی علائم و مدت زمان ادامه آن‌ها بسته به فرد، بیماری و مرحله بیماری متفاوت است.

اگر علامت یا علائم افسردگی را تجربه کردید و ادامه یافتند یا از بین نرفتند، با یک متخصص صحبت کنید. اگر علائم یا نشانه های افسردگی را در فردی که می شناسید مشاهده کردید، او را تشویق کنید تا از یک متخصص سلامت روان کمک بگیرد.

عوامل خطراختلال افسردگی

عوامل خطراختلال افسردگی چیست؟

افسردگی یکی از شایع ترین اختلالات روانی است. تحقیقات نشان می دهد که عوامل ژنتیکی، بیولوژیکی، محیطی و روانی در اختلال افسردگی نقش دارند. افسردگی در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما اغلب در بزرگسالی شروع می شود. در حال حاضر افسردگی در کودکان و نوجوانان رخ می دهد، اگرچه کودکان ممکن است بیشتر از غمگین بودن تحریک پذیر باشند. بسیاری از اختلالات مزمن خلقی و اضطرابی در بزرگسالان با سطوح بالای اضطراب در دوران کودکی شروع می شود.

افسردگی، به ویژه در میانسالی یا سن بالاتر، می تواند با سایر بیماری های پزشکی جدی مانند دیابت، سرطان، بیماری قلبی و بیماری پارکینسون همراه باشد. این شرایط اغلب در صورت وجود افسردگی بدتر می شوند و تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به افسردگی و سایر بیماری های پزشکی علائم شدیدتری از هر دو بیماری را دارند.

گاهی اوقات یک مشکل سلامت جسمانی، مانند بیماری تیروئید، یا داروهایی که برای یک بیماری جسمی مصرف می شود، عوارض جانبی ایجاد می کند که به افسردگی کمک می کند. یک متخصص با تجربه در درمان این نوع اختلالات پیچیده می تواند به ایجاد بهترین استراتژی درمانی کمک کند.

سایر عوامل خطر افسردگی عبارتند از:

 • سابقه شخصی یا خانوادگی افسردگی
 • تغییرات منفی عمده زندگی، ضربه عاطفی یا استرس

‌انواع اختلالات افسردگی

انواع مختلفی از اختلال افسردگی وجود دارد که برخی از آن‌ها به دلیل شرایط خاص ایجاد می شوند. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

افسردگی اساسی

شامل علائم خلق افسرده یا از دست دادن علاقه است که در بیشتر مواقع حداقل به مدت 2 هفته به طول می‌انجامد. این اختلال فعالیت های روزانه را مختل می کند.

اختلال افسردگی مداوم یا دیس تایمیا

این اختلال شامل علائم خفیف تر افسردگی است که بسیار طولانی تر و معمولاً حداقل 2 سال طول می کشد.

افسردگی پری ناتال

معمولا در دوران بارداری یا بعد از آن رخ می دهد. افسردگی که در دوران بارداری شروع می شود، افسردگی دوران بارداری است و افسردگی پس از تولد نوزاد، افسردگی پس از زایمان است.

اختلال عاطفی فصلی

این نوع افسردگی با آغاز فصول می آید و می رود. علائم آن معمولاً از اواخر پاییز و اوایل زمستان شروع می شود و در طول بهار و تابستان از بین می رود.

افسردگی با علائم روان پریشی

شکل شدیدی از افسردگی است که در آن فرد علائم روان پریشی مانند هذیان (باورهای مزاحم و نادرست) یا توهمات (شنیدن یا دیدن چیزهایی را که دیگران نمی شنوند یا نمی بینند) تجربه می کند.

اختلال دوقطبی 

این افراد دوره های افسردگی را تجربه می کنند که در طی آن احساس غمگینی، بی تفاوتی یا ناامیدی همراه با سطح فعالیت بسیار پایین دارند. افراد در اختلال دوقطبی همچنین دوره‌های شیدایی یا خلق‌وخوهای غیرعادی شدید و بالا را تجربه می‌کنند که در آن ممکن است احساس شادی، تحریک‌پذیری یا افزایش قابل توجهی در سطح فعالیت و انرژی داشته باشند.

چه کسانی دچار اختلال افسردگی می شوند؟

اختلال افسردگی می تواند افراد در هر سن، نژاد، قومیت و جنسیت را تحت تاثیر قرار دهد. زنان بیشتر از مردان به افسردگی مبتلا می شوند، اما مردان نیز ممکن است افسرده شوند. از آنجایی که مردان ممکن است کمتر احساسات یا مشکلات عاطفی خود را بشناسند، درباره آن‌ها صحبت کنند و برای کمک اقدام کنند، در معرض خطر بیشتری هستند که علائم افسردگی تشخیص داده نشده یا تحت درمان قرار نگیرند.

اختلال افسردگی چگونه درمان می شود؟

اختلال افسردگی، حتی در شدید ترین موارد نیز قابل درمان است. هرچه درمان زودتر شروع شود، تأثیر بیشتری دارد. افسردگی به طور معمول با روان درمانی، دارو درمانی یا ترکیبی از آن دو درمان می شود. برخی از افراد ممکن است افسردگی مقاوم به درمان را تجربه کنند، که زمانی رخ می دهد که فرد پس از استفاده از حداقل دو داروی ضد افسردگی بهبود نیابد. اگر درمان هایی مانند دارو و روان درمانی علائم افسردگی را کاهش نمی دهند یا نیاز به تسکین سریع علائم ضروری است، درمان تحریک مغز ممکن است گزینه ی قابل توجهی باشد. هیچ دو نفری به طور یکسان تحت تأثیر افسردگی قرار نمی‌گیرند، و هیچ درمانی به یک اندازه برای همه افراد وجود ندارد. یافتن درمان متناسب با شما ممکن است به آزمون و خطا نیاز داشته باشد.

دارو درمانی

داروهای ضد افسردگی داروهایی هستند که معمولا برای درمان اختلال افسردگی استفاده می شوند. آن‌ها با تغییر نحوه تولید یا استفاده از مواد شیمیایی خاص در خلق و خو یا استرس توسط مغز کار می کنند. ممکن است لازم باشد قبل از یافتن دارویی که علائم شما را بهبود می بخشد و عوارض جانبی قابل کنترلی دارد، چندین داروی ضد افسردگی مختلف را امتحان کنید. دارویی که در گذشته به شما یا یکی از اعضای نزدیک خانواده کمک کرده است، اغلب در ابتدا تجویز می‌شود.

داروهای ضدافسردگی معمولاً 4 تا 8 هفته طول می کشد تا کار کنند و مشکلات مربوط به خواب، اشتها و تمرکز اغلب قبل از بهبود خلق و خوی بهبود می یابند. مهم است که قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه آیا دارو برای شما مناسب است، فرصتی برای اثربخشی به آن بدهید.

روان درمانی

چندین نوع روان درمانی، که گفتار درمانی یا مشاوره نیز نامیده می شود، می تواند به افراد مبتلا به اختلال افسردگی با آموزش روش های جدید تفکر و رفتار و نحوه تغییر عاداتی به کاهش و بهبود افسردگی کمک کند. رویکردهای مناسب برای درمان افسردگی شامل درمان شناختی-رفتاری (CBT) و درمان بین فردی است.

درمان های تحریک مغز

اگر دارو یا روان درمانی  در موارد شدید اختلال افسردگی نتواند علائم افسردگی را کاهش هد، درمان تحریک مغز ممکن است گزینه ی مناسب تری باشد. در حال حاضر انواع مختلفی از درمان های تحریک مغز وجود دارد که برخی از آن‌ها توسط FDA برای درمان افسردگی مجاز شده اند. سایر درمان‌های تحریک مغز تجربی هستند و هنوز برای درمان اختلالات روانی مانند افسردگی در حال بررسی هستند. اگرچه درمان‌های تحریک مغز کمتر از دارو درمانی و روان‌درمانی استفاده می‌شوند، اما می‌توانند نقش مهمی در درمان اختلالات روانی در افرادی داشته باشند که به درمان‌های دیگر پاسخ نمی‌دهند. این درمان ها برای اکثر اختلالات روانی تنها پس از آزمایش دارو و روان درمانی استفاده می شود و معمولاً در کنار این درمان ها استفاده می شود.

سؤالات متداول

چگونه می توانم برای درمان اختلال افسردگی کمک پیدا کنم؟

اگر فکر می کنید ممکن است افسردگی داشته باشید، برای گرفتن یک قرار ملاقات با یک درمانگر اقدام کنید.

برای کاهش شدت افسردگی علاوه بر رواندرمانی چه اقداماتی می‌توان انجام داد؟

سعی کنید فعالیت بدنی داشته باشید. تنها 30 دقیقه پیاده روی در روز می تواند خلق و خوی شما را تقویت کند. همچنین سعی کنید زمان خواب و بیداری منظمی داشته باشید و وعده‌های منظم سالم غذایی مصرف کنید.

آیا استعمال دخانیات و مصرف الکل اختلال افسردگی را تشدید می‌کنند؟

بله، به طور کلی از مصرف الکل، نیکوتین یا مواد مخدر و داروهایی که برای شما تجویز نشده است، خودداری کنید و سریعا برای ملاقات با یک درمانگر اقدام کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *