Search
Close this search box.
حمله پانیک

حمله پانیک یا اختلال پانیک چیست؟

حمله پانیک با ترس ناگهانی و از دست دادن کنترل، حتی زمانی که خطری وجود ندارد مشخص می شود. حملات پانیک می تواند بدون هیچ هشداری آغاز شود و ممکن است خسته کننده و انرژی گیر باشد. از نظر فیزیکی، حمله پانیک می تواند شامل مشکل  در تنفس، تعریق، حالت تهوع، گر گرفتگی، عصبی بودن و سایر علائم باشد. اکثر مردم هرگز حمله پانیک را تجربه نمی کنند یا ممکن است بسیار نادر باشد. اگر به طور مداوم حملات پانیک و احساسات ناشی از آن را تجربه می کنید، ممکن است به اختلالی مبتلا باشید که به آن اختلال پانیک می گویند. اختلال پانیک نوعی اختلال اضطرابی است که در آن دائماً دچار حملات پانیک می شوید. حمله پنیک خطرناک نیست، اما در صورت عدم درمان می تواند بسیار ناراحت کننده باشد و کیفیت زندگی شما را کاهش دهد. در این مطلب قصد داریم به صورت جامع به توضیح حمله پانیک بپردازیم.

حمله پانیک چیست؟

حمله پانیک چیست؟

حمله پانیک یک دوره ناگهانی و اغلب غیرمنتظره از ترس شدید است که ممکن است شامل علائم جسمی شدید باشد. به عنوان مثال این علائم شامل ضربان قلب تند، تنگی نفس ، درد قفسه سینه یا حالت تهوع است. حملات پانیک اغلب در زمانی که هیچ خطر یا دلیل آشکاری وجود ندارد، به طور ناگهانی رخ می دهد. حتی زمانی که آرام هستید یا خواب هستید ممکن است دچار حمله پانیک شوید. حمله پانیک می‌تواند واقعاً ترسناک باشد و حتی ممکن است فکر کنید که دچار حمله قلبی شده‌اید، در حال مرگ هستید یا قرار است دیوانه شوید. ترس و وحشتی که در حین حملات پانیک تجربه می کنید، متناسب با موقعیت های واقعی نیست و ممکن است با آنچه در اطراف شما اتفاق می افتد بی ارتباط باشد.

چه کسانی تحت تاثیر اختلال یا حمله پانیک قرار دارند؟

اختلال هراس یا حمله پنیک معمولا در اواخر نوجوانی یا اوایل بزرگسالی شروع می شود. زنان به طور معمول بیشتر از مردان در معرض ابتلا به اختلال پانیک هستند. با این حال، هیچ دلیل شناخته شده ای برای اختلال پانیک وجود ندارد. دانشمندان بر این باورند که ژنتیک ممکن است نقش مهمی در این نوع از اختلالات اضطرابی داشته باشد و اگر یکی از اعضای خانواده این اختلال را داشته باشد، ممکن است شما نیز به آن مبتلا شوید. استرس و سایر عوامل محیطی ممکن است در ساختار واقعی مغز شما نقش داشته باشند.

انواع حملات پانیک

انواع حملات پانیک

حملات پانیک می توانند از نظر شدت و مدت متفاوت باشند و می توانند مورد انتظار یا غیرمنتظره باشند. بسیاری از مردم انتظار حملات پانیک را داشته اند که در پاسخ به محرک های خاص رخ می دهد. به عنوان مثال، اگر ترس از فضاهای بسته یا کلاستروفوبیا دارید ، ممکن است زمانی که در برخی مناطق تنگ مانند آسانسور هستید، حملات پانیک را تجربه کنید.

حملات پانیک غیرمنتظره به طور ناگهانی و بدون هیچ نشانه یا علت واضحی رخ می دهد. زمانی که علائم شروع به ظهور کنند، ممکن است کاملاً آرام باشید. هیچ نشانه داخلی آگاهانه، مانند احساس اضطراب شدید یا افکار ترسناک، و هیچ نشانه بیرونی، مانند تجربه یک موقعیت یا رویداد ترسناک یا یک فوبی خاص وجود ندارد.

علائم و نشانه های حمله پانیک

این اختلال با داشتن حمله پانیک به طور مکرر مشخص می شود. از آنجایی که بسیاری از افراد قبلا هرگز دچار حمله پانیک نشده بودند و این وضعیت ممکن است به طور ناگهانی رخ دهد، مهم است که با بررسی علائم از وجود یا عدم وجود حمله پانیک آگاه شوند. این علائم و همچنین نشانه ها عبارتند از:

 • تنگی نفس یا گرفتگی در گلو
 • تعریق مفرط
 • ضربان سریع قلب
 • لرز
 • گرگرفتگی
 • حالت تهوع
 • گرفتگی معده
 • درد قفسه سینه
 • سرگیجه و ضعف
 • سردرد
 • احساس بی حسی یا گزگز
 • احساس غیر واقعی بودن یا جدا شدن

فرد مبتلا به اختلال پانیک دارای موارد زیر خواهد بود:

 • حملات پانیک مکرر و ناگهانی
 • احساس عدم کنترل در هنگام حمله پانیک
 • ترس یا نگرانی شدید در مورد زمان وقوع حمله پانیک بعدی
 • اجتناب از بیرون رفتن به مکان ها یا انجام کارهایی که ممکن است باعث حمله دیگری شود
تشخیص اختلال پانیک

تشخیص اختلال پانیک

اگر در گذشته دچار حمله پانیک شده اید، تشخیص پزشک مهم است. حملات پانیک در حالی که ناراحت کننده و ترسناک هستند، خطرناک نیستند. اما بدون کمک پزشکی یا درمان، ممکن است بدتر شوند. معاینه فیزیکی و گرفتن شرح حال ممکن است برای رد هر گونه مشکل نامربوط دیگری که باعث علائم شما می شود ضروری باشد.

درمان اختلال پانیک

گزینه های مختلف درمان اضطراب یا حمله پانیک شامل رواندرمانی، دارو درمانی و فعالیت بدنی منظم است:

رواندرمانی: درمان شناختی رفتاری (CBT) یک شکل محبوب روان درمانی است که می تواند برای درمان اختلال هراس استفاده شود. این رویکرد به شکل گیری روش های جدید و سالم تری برای تفکر در مورد حملات پانیک کمک می کند. راه‌های جدیدی برای واکنش نشان دادن و مقابله با هر گونه حملات آینده خواهید آموخت که می‌تواند علائم و دفعات آن را کاهش دهد.

دارو درمانی: انواع مختلفی از داروها ممکن است توسط پزشک برای کمک به درمان علائم شما تجویز شود.

فعالیت بدنی:  ورزش منظم می تواند به مبارزه با اضطراب و علائم مرتبط با اختلال هراس کمک کند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *