Search
Close this search box.
خانواده درمانی

خانواده درمانی و اهمیت آن در جامعه

خانواده درمانی در دسته مشاوره های روانشناختی قرار دارد که به وسیله ارائه راهکارهای کاربردی و مشاوره‌های موثر، خانواده درمانی می‌تواند به بهبود و تقویت همبستگی خانوادگی و ارتقای سطح رضایتمندی اعضاء خانواده کمک کند. به جهت آگاهی‌بخشی درباره خانواده درمانی و تأثیرات مثبت آن بر روابط خانوادگی و اجتماعی تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

خانواده درمانی برای اعضای خانواده چه اهمیتی دارد؟

این روش درمانی به عنوان یک فرآیند گروهی، افراد را به عنوان یک واحد در خانواده مورد بررسی قرار می‌دهد و بهبود روابط، ارتباطات و فرایندهای تعاملی آن‌ها را به همراه خواهد داشت. اعضای خانواده با به اشتراک گذاشتن مشکلات و نگرانی‌های خود، به یکدیگر کمک می‌کنند تا راه‌حل‌های مشترکی برای مسائل خود پیدا کنند. همچنین، اعضای خانواده از تجربیات و دیدگاه‌های یکدیگر بهره‌مند شده و الگوهای رفتاری جدید و سازنده را یاد می‌گیرند.

اهمیت خانواده درمانی

انواع روش های خانواده درمانی

روش‌های خانواده درمانی متنوعی وجود دارد که بسته به نیازها و وضعیت خانواده توسط روانشناس انتخاب می‌گردد.

خانواده درمانی سیستمی

این روش خانواده را به عنوان یک واحد سیستمی و پیچیده می‌بیند. روش سیستمی بر این اصل تأکید دارد که تغییر یک عضو خانواده می‌تواند تأثیراتی بر سایر اعضا داشته باشد و تعملاتی را ایجاد می‌کند.

خانواده درمانی استراتژیکی

درواقع این روش به درمانی ترکیبی اشاره دارد که بخش های مختلفی را شامل می‌شود. عبارتند از:

 • مراحل اجتماعی
 • مشکل یابی
 • مرحله تعامل
 • مرحله تعیین هدف
 • مرحله تعیین وظیفه

روایت درمانی

در این نوع روش درمانی، فرد سعی می‌کند که برای حل مشکلات به مهارت های خود تکیه کند. هدف از انجام این روش، این است که افراد احساس قدرت بیشتری پیدا کنند و رد الگوهای رفتاری و فکری آن ها تغییراتی ایجاد شود.

آموزش روانشناختی

افرادی که دارای مشکلات روحی و مرتبط با روان هستند و یا در خانواده چندین نفر با این نوع مشکلات روبرو می‌باشند، برای افزایش توانمند سازی و افزایش حمایت ها آموزش می‌بینند و با استفاده از این موارد به مقابله با مشکلات روزمره می‌پردازند.  پشتیبانی از این افراد و خانواده نیز از اهداف این روش درمانی است.

بیشتر بخوانید: درمان افسردگی اساسی

مزایای خانواده درمانی

فواید استفاده از این روش درمانی بر اساس مشکل هر فرد مشخص خواهد شد. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • بهبود ارتباطات افراد خانواده
 • ایجاد روابط سالم میان افراد خانواده
 • شناخت و تعریف نقش هر فرد در خانواده
 • بهبود در توانایی های حل مسائل

در جلسات خانواده درمانی به چه مواردی پرداخته می‌شود؟

طی جلسات خانواده درمانی در بهترین مرکز مشاوره خانواده در تهران نیز به موارد مختلفی پرداخته می‌شود تا اطلاعات مفیدی برای روانشناس شما بدست آید.

 • شناخت مشکلات و نیاز های خانواده
 • تحلیل روابط خانوادگی و بررسی الگوهای رفتاری
 • بررسی ارتباطات بین اعضای خانواده و ساختار خانوادگی
 • صحبت در مورد روش‌های مدیریت خشم، تعارض و استرس درون خانواده
 • ارائه راهکارهای کاربردی  برای حل مشکلات و بهبود روابط خانوادگی  به هر یک از اعضا

تعداد جلسات خانواده درمانی بر چه اساس تعیین می‌شود؟

تعداد جلسات خانواده درمانی بسته به نیازها و مشکلات خانواده متغیر خواهد بود. اغلب، یک دوره خانواده درمانی معمولاً شامل 6 الی 12 جلسه است، اما در برخی موارد ممکن است بیشتر یا کمتر از این تعداد به طول بی انجامد.  

خدمات خانواده درمانی در کلینیک روانشناسی تفکرآگاه

در کلینیک روانشناسی تفکرآگاه، خدمات خانواده درمانی به عنوان یکی از ارائه‌های مهم و موثر مورد توجه قرار می‌گیرد. این خدمات شامل مجموعه‌ای از فرآیندها و فعالیت‌هایی است که با هدف بهبود روابط خانوادگی و حل مسائل ذهنی و روانی اعضای خانواده ارائه می‌شود. تاکنون مراجعین زیادی در این مورد به کلینیک مراجعه داشته اند و نتایج مناسبی را دریافت کرده اند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *