Search
Close this search box.
خیانت عاطفی

خیانت عاطفی + راهکار های مقابله

خیانت عاطفی در روابط زناشویی یکی از اصلی ترین دلایل طلاق عاطفی و جدایی است . مادامی که نشانه های خیانت در زندگی مشترک پیدا می شود، پایه و اساس زندگی زناشویی را تحت تاثیر قرار می گیرد. واژه خیانت عاطفی به زوجین گوشزد می کند تنها خیانت جنسی منجر به جدایی نمی شود. به همین دلیل لازم است نشانه های آن را جدی بگیرید و همواره مشاوره ازدواج را پایه و اساس زندگی مشترک خود قرار دهید.

خیانت عاطفی چیست؟

خیانت عاطفی زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از طرفین رابطه، قبل از برقراری رابطه جنسی، صمیمیت عاطفی با فردی خارج از رابطه خود ایجاد می‌کند. این صمیمیت می‌تواند شکل های مختلفی داشته باشد. برای آنکه به مفهوم این موضوع بیشتر آگاه شوید، در ادامه به چند نمونه خیانت عاطفی که در زندگی زوجین دیده می شود، اشاره می کنیم. توجه داشته باشید خیانت عاطفی می‌تواند به شکل‌های مختلفی رخ دهد و تعریف دقیقی از آن وجود ندارد. توجه داشته باشید آنچه برای یک فرد خیانت عاطفی محسوب می‌شود، ممکن است برای فرد دیگری قابل قبول باشد. بنابراین چهارچوب این مسئله لازم است برای زوجین در زندگی زناشویی مشخص شود.

خیانت

نمونه های خیانت عاطفی

چند نمونه از مواردی که زوجین را در زندگی مشترک دچار خیانت عاطفی می کند، شامل موارد زیر می شود:

 • صحبت‌های خصوصی و عمیق: به اشتراک گذاشتن افکار، احساسات و تجربیات شخصی با فردی غیر از شریک زندگی
 • گذراندن وقت با یکدیگر: صرف زمان زیاد با فرد مورد نظر، چه به صورت حضوری و چه مجازی
 • ایجاد وابستگی عاطفی: احساس نزدیکی و دلبستگی به فرد مورد نظر، به طوری که احساس کنید می‌توانید به او تکیه کنید و با او صمیمی باشید
 • تبادل محبت و توجه: ابراز علاقه و محبت به فرد مورد نظر، از طریق کلمات، اعمال یا هدایا

مشاوره قبل ازدواج

مراحل خیانت عاطفی

خیانت از کجا شروع می شود و به کجا می رود؟ در ادامه مراحل آن را برایتان شرح خواهیم داد:

دوستی

ممکن است بنا به دلایلی اعم از احساسات عدم رضایت و موراد ناخوشایند دیگر است که می‌تواند فرد را به دنبال پر کردن خلا رابطه سوق دهد. این مرحله شامل شروع یک ارتباط خارج از رابطه فعلی است. این می‌تواند با یک دوستی بیشتر با شخص دیگر یا ایجاد ارتباط‌های اینترنتی شروع شود.

شیفتگی

در این مرحله بین دو طرف احساسات به وجود می آید. معمولا جمله ای که در جلسات زوج درمانی بسیار مطرح میشود، این است که فرد سوم رابطه، احساسات متقابل را بیشتر از همسر درک می کند. در این مرحله شاید بر این باور باشید که این تنها یک رابطه دوستی معمولی است که صدمه ای به ازدواج شما نمی زند. در این مرحله، فرد ممکن است به شدت به ارتباط با فرد دیگر علاقه‌مند شود و به دنبال فرصت‌های بیشتر برای دیدار و ارتباط با آن شخص باشد.

پنهان کاری

در این مرحله، فرد خیانتکار سعی می‌کند فعالیت‌های خود را پنهان کند و از رفتارهای پنهان کارانه برای پوشش دادن روابطش استفاده می‌کند. در این مرحله معمولا فرد نگران می شود که شریک زندگی از رابطه و یا جزئیات آن پی ببرد. بنابراین دروغ و پنهان کاری در زندگی مشترک آغاز می شود.

وابستگی

وابستگی عاطفی به فرد سوم در این مرحله آغاز می شود. این مرحله ممکن است همراه با خیانت جنسی و یا حتی بدون خیانت جنسی باشد. هر چقدر رابطه صمیمانه تری شکل بگیرد، به طبع دلبستگی بیشتر و رابطه فرد با همسر خود ضعیف تر خواهد شد.

نشانه های خیانت عاطفی

در ادامه به 10 نشانه خیانت اشاره می کنیم که هر فرد متاهلی باید از آن آگاه باشد:

 1. دوری از شریک زندگی: فرد ممکن است از نظر عاطفی و فیزیکی از شریک زندگی خود فاصله بگیرد و تمایل کمتری به گذراندن وقت با او داشته باشد.
 2. پنهان‌کاری: فرد ممکن است سعی کند تماس‌ها، پیام‌ها یا فعالیت‌های خود را با فرد مورد نظر از شریک زندگی خود پنهان کند.
 3. تغییر رفتار: فرد ممکن است در رفتار خود با شریک زندگی خود تغییراتی مانند بی‌توجهی، تحریک‌پذیری یا پرخاشگری ایجاد کند.
 4. مقایسه شریک زندگی با فرد مورد نظر: فرد ممکن است شریک زندگی خود را با فرد مورد نظر مقایسه کند و دائما از او ایراد بگیرد.
 5. احساس گناه: فرد ممکن است به خاطر خیانت عاطفی خود احساس گناه و پشیمانی کند.
 6. عدم اعتماد به نفس: افرادی که خیانت می‌کنند ممکن است احساس عدم اعتماد به نفس کنند و از برقراری ارتباط عمیق با شما پرهیز کنند.
 7. پنهان کاری: افراد ممکن است سعی کنند فعالیت‌های خود را پنهان کنند و بیشتر در خارج از خانه باشند یا در شبکه های اجتماعی بیشتر فعال باشند.
 8. تغییرات در شیوه ارتباط: تغییرات در شیوه مکالمه و ارتباط با همسر، مانند اجتناب از موضوعات خاص یا عدم تمایل به اشتراک گذاشتن جزئیات زندگی شخصی. در افراد ایجاد می شود.
 9. واکنش‌های عصبی و دفاعی: افراد ممکن است برای توجیه رفتارهای خود به شدت دفاع کنند و واکنش‌های عصبی نشان دهند
 10. تغییرات در ظاهر و استایل زندگی: تغییرات در استایل زندگی، مانند تغییر در ظاهر، اهمیت زیادی برای ظاهر خود قائل شدن، یا تغییرات در عادات و سلیقه‌های روزمره ممکن است از نشانه های آن باشد.

معمولا نشانه‌های خیانت عاطفی به صورت یک الگویی از تغییرات در رفتار، ارتباطات و عادات ظاهر می‌شوند.توجه داشته باشید موارد ذکر شده در بالا به صورت قطعی نشانه های خیانت نیستند و لازم است اطمینان بیشتری نسبت به موضوع داشته باشید.

خیانت عاطفی چیست

روش های مقابله با خیانت عاطفی

در صورت تجربه خیانت لازم است اول از همه به یک مشاور ازدواج خوب در تهران مراجعه کنید. مقابله با خیانت عاطفی می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، اما می‌توانید با استفاده از روش‌های متنوعی از جمله موارد زیر آن را کنترل کنید:

 • تقویت ارتباطات: برقراری ارتباط با همسر یا شریک خود و بحث با او در مورد احساسات و نیازهای خود می‌تواند به ایجاد ارتباط قوی‌تر و تقویت رابطه کمک کند.
 • افزایش اعتماد به نفس: به خود اعتماد کردن و شناخت داشتن ارزش و ارزشمندی خود می‌تواند به شما کمک کند تا از مواجهه با خیانت عاطفی بهتر برخورد کنید.
 • اصلاح مسیرهای ارتباطی: اگر ارتباطات میان شما و همسر یا شریکتان در معرض خطر هستند، می‌توانید با بهبود مسیرهای ارتباطی، مثل بحث در مورد مسائل، گوش دادن به یکدیگر و اشتراک گذاری احساسات و نیازها، ارتباطات را تقویت کنید.
 • مشاوره و روان‌درمانی: مشاوره با یک مشاور یا روان‌درمانگر می‌تواند به شما کمک کند تا با احساسات خود بهتر آشنا شوید و به راهکارهای موثرتری برای مقابله با خیانت عاطفی برسید.
 • توسعه مهارت‌های ارتباطی: بهبود مهارت‌های ارتباطی می‌تواند به شما کمک کند تا بهتر بتوانید احساسات خود را ابراز کرده و به دیگران گوشزد کنید.
 • تعیین مرزها و قوانین رابطه: تعیین مرزها و قوانین واضح در رابطه می‌تواند به جلوگیری از خیانت و افزایش اعتماد کمک کند.
 • خودمراقبتی: مراقبت از خودتان، از جمله ورزش، تغذیه سالم، و تمرین روش‌های آرامشی می‌تواند به شما کمک کند تا با استرس و اضطراب ناشی از خیانت عاطفی بهتر برخورد کنید.

همچنین، مهم است که همیشه در نظر داشته باشید که مقابله با خیانت عاطفی نیاز به زمان، صبر، و تلاش مشترک شما و همسرتان دارد. 

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *