Search
Close this search box.
درمان اختلال دو قطبی

درمان اختلال دو قطبی 

درمان اختلال دو قطبی یکی مهم ترین مباحث روانپزشکی محسوب می‌شود. افراد زیادی در سراسر جهان از این بیماری رنج می‌برند. در این مقاله سعی کرده ایم شما را با انواع راه و روش‌های درمان آشنا سازیم و به سوالات مربوط به این بیماری پاسخی کامل دهیم.

اگر شما نیز می‌خواهید بدانید که قطعی ترین درمان اختلال دو قطبی چیست؟ درک درستی از این سوال را مطالب زیر پیدا خواهید کرد.

 انواع روش های درمان اختلال دو قطبی 

اختلال دو قطبی نوعی بیمار روانی روانی است که با با نوسانات در خلق و خو مشخص می‌شود. این نوسانات در دوره هایی مان شیدایی (افزایش انرژِی و خلق و خو)، افسردگی (کاهش انرژی و خلق و خو) و دوره‌ های ترکیبی که ترکیبی از علائم شیدایی و افسردگی هستند، دسته بندی می‌شوند.

درمان اختلال دو قطبی ترکیبی از روش‌های درمانی بوده که می‌تواند به کنترل علائم و بهبود کیفیت زندگی بیمار کمک فراوانی کند. این روش‌های درمانی عبارتند از مواردی که در ادامه مقاله بهآن می پردازیم:

اختلال دو قطبی

روان درمانی

روان درمانی نوعی تکنیک موثر برای درمان اختلال دو قطبی است. این روش به فرد می‌کند تا در مورد بیماری خود اطلاعات کسب کند و براساس اطلاعات بدست آمده مهارت‌هایی را بدرست آورد تا بتواند علائم با بیماری خود کنار بیاید.

روان درمانی خود به چند دسته تقسیم می‌شود. درمان شناختی-رفتاری (CBT) به فرد در شناخت الگوهای فکری و رفتاری منفی کمک کرده و این امکان را به بیمار می‌دهد تا خود را تغییر دهد.درمان روان‌پویشی به فرد نحوه درک ریشه‌های مشکلات روانی خود را مهیا می‌سازد. خانواده‌درمانی نیز به خانواده‌ی فرد بیمار کمک می‌کند تا در مورد اختلال دوقطبی اطلاعات کسب کند و در درمان عضو خانواده خود مشارکت داشته باشد.

دارو درمانی

دارو درمانی کی از روش‌های درمان اختلال دو قطبی است که می‌تواند به کنترل علائم افسردگی، شیدایی و دوره های ترکیبی کمک کننده باشد. داروهای درمان دو قطبی بطور کلی شامل داروهای تثبیت کننده خلق که به کنترل نوسانات آن می‌پردازد تقسیم می‌شود. مورد بعدی داروهای ضد افسردگی است که در درمان افسردگی نقشی حیاتی دارند. 

نهایتا به داروهایی خواهیم رسید که به داروهای ضد روان پریشی شناخته می‌شوند. این دارو ها در درمامان شیدایی و دوره های ترکیبی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

درمان سوء مصرف مواد

اگر فرد مبتلا به اختلال دوقطبی دچار سوء مصرف مواد نیز باشد، باید به طور همزمان به درمان سوء مصرف مواد نیز بپردازد. سوء مصرف مواد می‌تواند علائم اختلال دوقطبی را تشدید کند و درمان را دشوارتر کند.

بستری شدن

در برخی اوقات ممکن است برای درمان اختلال دو قطبی نیاز به بستری شدن بیمار در بیمارستان باشد. این روش درمانی برای افرادی درنظر گرفته می‌شئد که فرد نشانه هایی از آسیب با خودکشی و آسیب رساندن به دیگران را از خود نشان دهد. البته اگر علائم بیماری در فرد از حالت کنترل شده خارج شود می‌توان وی را بر حسب شدت علائم وی را بستری نمود.

درمان افسردگی با نوروفیدبک

آیا اختلال دو قطبی به صورت کامل درمان می شود؟

به طور کلی می‌توان گفت درمان اختلال دو قطبی آن هم بصورت کامل نشدنی و غیرممکن است. فقط میتوان با مراجعه به روانپزشک آن را کنترل کرد. روان‌پزشک ابتدا باید تشخیص دهد که بیمار در چه مرحله از بیماری قرار دارد تا بتواند نسبت به درمان اختلال دو قطبی اقدامات لازم را انجام دهد. 

یکی از روش های درمان شوک درمان است. که در این درمان پالس هایی به مغز بیمار داده می‌شود تا بتواند بیماری خود را تحت کنترل درآورد. اگر شخص مبتلا به اعتیاد باشد ابتدا باید بر آن غلبه کرد. اگر اختلالات ترکیبی باشند، روند درمانی نیز پیچیده تر خواهد بود. در این موارد متخصصان به دارو درمانی روی می‌آورند تا به وسیله داروهای شیمیایی به درمان اختلال دو قطبی بپردازند. 

همانطور که گفته شد شخص معتاد حتما باید به سرعت درمان شود چرا که اعتیاد موجب عود کردن شدت اختلالات دو قطبی می‌شود. خانواده نیز در کنترل این بیماری نقش بسزایی دارند. آنها باید در صورت مواجهه شدن یکی از اعضای خانواده به بیماری دو قطبی آرامش خود را حفظ کنند و از کارهایی که موجب تشدید بیماری می‌شوند خودداری کنند.

آنها باید از این بیماری نترسند و رفتار و صحبت هایی ارا با بیماری انجام ندهند که شدت بروز اختلالات را بیش از پیش کند.

اختلال دو قطبی

طول دوره درمان اختلال دو قطبی برای بیمار چقدر است؟

میزان زمان دوره برای درمان اختلال دو قطبی بر اساس تشخیص روانپزشک تعیین خواهد شد. متخصص ابتدا با انجام آزمایش های روانشناختی پی به این موضوع می‌برد که بیمار در چه مرحله از بیماری قرار دارد سپس برنامه ای را تدوین برای کنترل بیماری تدوین و آماده سازی می‌کند.

در این برنامه مراحل به روشنی قابل مشاهده هستند. ممکن است روانپزشک با توجه به تجویز خود به دارو درمانی متوسل گردد. اگر این کار نتیجه ای مورد انتظار را به دنبال نداشته باشد روش درمان تغییر خواهد کرد، یا ممکن است ترکیبی از روش ها برای درمان اتخاذ شود. 

اگر شدت بیماری به گونه ای باشد که فرد قصد صدمه به خود و دیگران را داشته باشد، پزشک مجبور است او را بستری کند. مدت زمان بستری و همچنین درمان ممکن است ماه‌ها و سال‌ها به طول بیانجامد.

چه هنگام نیاز به درمان اختلال دو قطبی ضروری می شود؟

در هر مرحله از بیماری نیاز به درمان اختلال دو قطبی ضروری تلقی می‌شود. هرچه زودتر اقدام شود عوارض ناشی از این بیماری بسیار بسیار کمتر متوجه شخص و جامعه خواهد شد. اگر در خود اختلالات روانشناختی مثل افسردگی زیاد، خوش بینی و…. را مشاهده می‌کنید حتما به روانپزشک مراجعه فرمایید. چرا که این بیماری درمان قطعی نداشته و فقط کنترل می‌گردد. استفاده از دارو درمانی خودسرانه نیز عواقبی جبران ناپذیر به دنبال خواهد داشت، پس هیچ گونه دارویی را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید. به مصرف خوراک و مواد شیمیایی توجه ویژه ای داشته باشید تا از اثر گذاشتن آنها بر زندگی‌تان جلوگیری فرمایید.

سوالات متداول 

آیا کودکان هم مبتلا به اختلالات دو قطبی می‌شوند؟

بله، با اینکه در اکثر مواقع اختلالات در بزرگسالی نمایان می‌شوند با این حال احتمال آن در کودکان نیز وجود دارد. در این هنگام کودکان علائمی چون تحریک پذیری، تغییر خلق و خو و افسردگی نمایان می‌شوند.

آیا شخص مبتلا به دوقطبی می‌تواند ازدواج کند؟

اگر فردی مبتلا به ریشه های دو قطبی باشد حتما باید با نظر روانپزشک نسبت به ازدواج اقدام کند.

آیا با اسکن مغز می توان اختلال دوقطبی را تشخیص داد؟

خیر، این گونه آزمایشات فقط می‌توانند تغییرات در عملکرد مغز را نشان دهند و تنها پزشک متخصص است که میتواند میزان شدت دوقطبی را تشخیص دهد.

راه های پیشگیری از بروز دوقطبی چیست؟

راهی برای پیشگیری اختلال دوقطبی وجود ندارد و پزشکان اطلاعی از علل بروز این بیماری را ندارند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *