Search
Close this search box.
درمان اضطراب با نوروفیدبک

درمان اضطراب با نوروفیدبک

آیا درمان اضطراب با نوروفیدبک امکان پذیر است؟ از این روش اطلاعاتی دارید؟ یکی از احساساتی که افراد روزانه آن را تجربه می کند، احساس اضطراب و نگرانی است. این احساس اگر به صورت همیشگی باشد، می تواند زندگی فرد را مختل کند و روی فعالیت های روزمره وی تاثیر منفی بگذارد. یکی از راه های درمان اضطراب، استفاده از نوروفیدبک است. در  این مطلب قصد داریم در مورد این موضوع بیشتر توضیح دهیم و بگوییم که چگونه می توانید با این روش احساس نگرانی را در خود کنترل کنید.  

 درمان اضطراب با نوروفیدبک چگونه است؟

درمان اضطراب با استفاده از روش نوروفیدبک امروزه بیشتر توسط روانپزشکان مطرح و با تجربه مورد استفاده قرار می گیرد. نوروفیدبک در واقع روشی است که در آن مغز به طور مستقیم آموزش می بیند تا عملکرد بهتری داشته باشد. در این روش عملکرد مغز به صورت لحظه ای مورد بررسی قرار می گیرد و می توان با دستگاه خاصی عملکرد مغز را اندازه گیری و ثبت کرد. روانپزشک مورد نظر روی سلول های مغزی کار می کند و با استفاده از نوروفیدبک، به تولید تکانه های الکتریکی به نام امواج مغزی می پردازد. این امواج نشان می دهند که عملکرد مغزی شما دقیقا به چه صورت است. معمولا افرادی که همیشه دچار نگرانی و اضطراب هستند، درمان اختلالات با نوروفیدبک یک اقدام موثر است. الگوی عملکردی کاملا متفاوتی نسبت به افراد عادی دارند. به همین دلیل است که پزشک بررسی ها را روی این امواج انجام می دهد. در این قسمت مراحل درمان اضطراب با نوروفیدبک را برای شما شرح می دهیم.

نحوه درمان اضطراب با نورورفیدبک

مراحل درمان اضطراب با نوروفیدبک

در طول درمان با نوروفیدبک، پزشک با استفاده از EEG فعالیت امواج مغزی را مشاهده می کند تا ابتدا مطمئن شود فرد به اختلال اضطراب دچار شده است یا خیر در واقع این امواج به عنوان یک نشانگر بیولوژیکی در نظر گرفته می شوند و اطلاعاتی درباره عوامل ایجاد اضطراب در اختیار روانپزشک قرار می دهند. امواجی که توسط دستگاه از عملکرد مغز می شود در هر فردی سرعت متفاوتی دارد. افرادی که دچار اختلال اضطراب هستند، امواج بسیار سریعی دارند که این موضوع می تواند زمینه ساز احساسات مختلفی همچون ترس، ناامنی و وحشت باشد. درمان اضطراب با نوروفیدبک می تواند کمک کند تا این مواج سرعت کمتری پیدا کنند و امواج بتا را به امواج آلفا برسانند. امواج آلفا هم همان امواج آرامش و مدیتیشن هستند.

در درمان اضطراب با نوروفیدبک روانپزشک سعی می کند امواج را به سمت سالم تری ببرد. به این شکل که یک ویدئو یا موسیقی ملایم و آرامش بخش، پخش می کند. مغز هم با دیدن ویدئو یا شنیدن موسیقی نشاط آور با برنامه های درمان به صورت ناخودداگاه همسو می شود. این تمرین کمک می کند تا مغز شرطی سازی شود.

آیا درمان اضطراب با نوروفیدبک خطرناک است؟

اغلب نوروفیدبک را به عنوان یکی از روش های بسیار کم خطر و کم عارضه می شناسند. معمولا با گذشت زمان و ادامه دادن جلسات، همان مقدار عوارض کم هم کاهش می یابد. اما به طور کلی شاید عارضه های کم خطر زیر در بعضی از افراد مشاهده شود:

  • ایجاد سر درد و یا تحریک پذیری
  • داشتن کمی حالت گیجی و خستگی بعد از اولیه جلسه درمان
  • تغییرات خلقی مانند عصبانیت یا بی قراری اما به مدت خیلی کم که بعد از مدت کوتاهی هم از بین می رود.
  • اختلال در خواب که ممکن است در بعضی از افراد باعث ایجاد خواب آلودگی و در بعضی دیگر با کاهش خواب خود را نشان دهد.
درمان موثر اضطراب با نوروفدبک

ویژگی های درمان اضطراب با نوروفیدبک

نوروفیدبک در واقع نوعی بازی درمانی است که به عنوان یک روش کاملا غیر تهاجمی شناخته می شود. همان طور که اشاره کردیم که در این روش توسط الکترود ها فعالیت های مغز ثبت می شود. روانپزشکان در مورد این موضوع تحقیق کردند که آیا درمان با این روش بیشتر دارای فواید و مزایا است یا فرد را بیشتر متحمل ضرر می کند؟ طی تحقیقاتی که انجام شد چون در این روش از هیچ گونه دارویی استفاده نمی شود، خیلی زود توانست محبوبیت زیادی بین افراد پیدا کند. تاثیرات مثبت آن هم در بسیاری از افراد هویدا بود. در واقع در این روش افراد به طور کاملا آگاهانه و به صورت ارادی توانستند اختلال اضطراب خود را درمان کند. بدون این که از هیچ گونه داروی شیمیایی استفاده کنند، توانستند به بیماری خود غلبه کنند و نتیجه موثر آن را مشاهده کنند.

درمان اضطراب با نوروفیدبک برای چه کسانی مناسب است؟

نوروفیدبک برای بازگرداندن مغز به یک الگوی سالم تر مورد استفاده قرار می گیرد. در چند سال اخیر از این روش برای افرادی که دچار آسیب های مغزی تروماتیک مانند ضربه مغزی شده اند و یا کسانی که به بیماری اوتیسم مبتلا هستند هم استفاده شده است. نتیجه گیری ها نشان داده که این افراد توانستند با نوروفیدبک نتیجه مثبت و تاثیرگذاری بگیرند. ورزشکاران، دانش پژوهان و سایر متخصصان هم در رشته های خود از نوروفیدبک یا بازی درمانی به عنوان یکی از بهترین راه ها برای بهینه سازی مغز استفاده می کنند.

برای این که متوجه شوید روش نوروفیدبک برای شما نتیجه مثبت به همراه خواهد داشت یا خیر می توانید از پزشک خود درخواست یک جلسه مشاوره و ارزیابی داشته باشید. شما می توانید در مورد آنچه که در زندگی خود تجربه می کنید، با پزشک خود صحبت کنید. در این صورت پزشک با بررسی وضعیت شما تشخیص خواهد داد که این روش برای شما مناسب است یا خیر. از آن جایی که هر فرد هم منحصر به فرد است، پزشک ابتدا یک اسکن مغزی اولیه با استفاده از دستگاه EEG می گیرد تا تعیین کند که نوروفیدبک روی شما تاثیر دارد خیر. اگر برنامه برای شما مفید بود درمان را شروع خواهد کرد.

نتیجه گیری

استرس و اضطراب جزئی از زندگی طبیعی همه انسان هاست. در واقع هر فردی در مواجه با عوامل استرس زا، باید دچار اضطراب شود تا بتواند خود را از مخمصه نجات دهد. اما اضطراب زمانی به درمان نیاز پیدا می کند که از حالت طبیعی خود خارج شود. اما بعضی افراد به اختلال اضطراب دچار می شوند که هیچ عامل بیرونی ندارد، به همین دلیل باید تحت درمان قرار گیرند. معمولا داروهای شیمیایی برای درمان این اختلال ممکن است سایر بخش های دیگر زندگی را مختل کند. از این رو بعضی از روانپزشکان درمان اضطراب با نوروفیدبک را به بیماران خود پیشنهاد می دهند. در صورتی که این کار توسط متخصین آگاه و باتجربه، به درستی انجام شود، می توان شاهد نتایج رضایت بخش در این زمینه بود. کلینیک و مرکز روانشناسی تفکر آگاه جایی است که می توانید برای درمان اضطراب با نوروفیدبک به آن اعتماد کنید. 

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *