Search
Close this search box.
درمان اضطراب

درمان اضطراب چیست؟

درمان اضطراب یکی از دغدغه های اصلی افرادی است که با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. اضطراب می‌تواند بر تمامی عملکردهای روزانه افراد تأثیر منفی بگذارد. به همین دلیل افرادی که با این اختلال درگیر هستند باید هر چه سریعتر نسبت به درمان آن اقدام کنند. هر کس می تواند گهگاه احساس نگرانی و اضطراب کند. این واکنش اغلب به عنوان پاسخی به رویدادهای استرس زای زندگی در نظر گرفته می‌شود. با این حال، اختلال اضطراب ممکن است بیش از اندازه غیر منطقی به نظر برسد. همان طور که گفته شد اضطراب ممکن است مانع از عملکرد موثر روزانه شما شود و بر سلامت و تندرستی شما تأثیر منفی بگذارد. در این مقاله قصد داریم درباره راه های درمان اضطراب صحبت کنیم.

شناخت اختلالات اضطراب و درمان اضراب

شناخت اختلالات اضطراب و درمان اضطراب

اضطراب یک اصطلاح گسترده است که طیف وسیعی از اختلالات اضطرابی زمینه ای را در برمی گیرد. انواع اضطراب‌ها روش درمان متفاوتی نیز دارند. انواع مختلف اضطراب عبارتند از:

 • اختلال اضطراب فراگیر  (GAD)
 • اختلال هراس، از جمله حملات پانیک
 • اختلال اضطراب اجتماعی
 • اضطراب جدایی
 • اختلال وسواس جبری  (OCD)
 • اختلال استرس پس از سانحه  (PTSD)
 • اختلال سازگاری
 • فوبیاها

علائم اضطراب بسته به نوع اضطرابی که با آن دست و پنجه نرم می کنید و همچنین منحصر به فرد بودن شما می تواند متفاوت باشد. با این حال، رایج ترین علائم اضطراب که باید برای اقدام به درمان اضطراب به آن‌ها توجه کرد عبارتند از:

 • احساس دائمی نگرانی و ترس
 • بی تابی
 • عصبانیت و تحریک پذیری
 • دردهای فیزیکی
 • مشکلات تنفسی
 • افزایش فشار خون
 • تپش قلب

تشخیص و درمان اضطراب

تشخیص و درمان اضطراب نیز می تواند یک اقدام دلهره آور به نظر برسد. با این حال، این اولین قدم در مسیر بهبودی شماست. به طور معمول، اگر شما:

 • بیشتر روزها را با نگرانی بیش از حد در مورد چیزهای مختلف سپری کنید،
 • کنترل نگرانی خود برایتان دشوار باشد،
 • متوجه شوید که علائم شما به طور قابل توجهی با زندگی و سلامت عمومی شما تداخل دارد،

بسیار مهم است که یک وقت ملاقات از یک درمانگر بگیرید. او قادر خواهد بود علائم شما را ارزیابی کنند، اضطراب شما را تشخیص دهد و سعی کند علت اضطراب شما را بیابد. از طرف دیگر، درمانگران می توانند شما را برای بررسی بیشتر و در صورت لزوم به یک روانپزشک ارجاع دهند.

چگونگی درمان اضطراب

برای بسیاری از افراد، اضطراب می تواند ناتوان کننده باشد. با این حال، حمایت موثر می تواند ناراحتی شما را تسکین دهد و به بهبودی کمک کند. درمان اضطراب ممکن است بسته به شدت علائم شما متفاوت باشد، اما ثابت شده است که درمان و دارو در درمان اختلالات اضطرابی موثر هستند.

انواع روش های درمان اضطراب

انواع روش های درمان اضطراب

در ادامه این مطلب به انواع روش های درمان اضطراب می‌پردازیم:

درمان شناختی رفتاری

یکی از رایج‌ترین روش‌هایی که برای درمان اضطراب استفاده می‌شود، درمانی است که به عنوان درمان شناختی رفتاری (CBT) شناخته می‌شود. این رویکرد بر این ایده استوار است که اضطراب با الگوهای فکری منفی ایجاد می شود و بدتر می شود. این‌ موارد می توانند ریشه ای عمیق داشته باشند و باعث شوند که شما به روش‌های ناسالم به موقعیت‌ها پاسخ دهید و آن‌ها را ارزیابی کنید. بنابراین، هدف CBT پرداختن به فرآیندهای فکری ناسالم است که اساس اضطراب شما را تشکیل می‌دهند. به این نکته توجه کنید که اساسا چرا آن‌ها ایجاد شده‌اند. در نهایت، این به شما کمک می کند تا موقعیت ها را بسیار منطقی تر ببینید.

مشخص شده است که درمان اضطراب با CBT منجر به تأثیرات طولانی مدت می شود و مکانیسم های مقابله ای موثری را برای آینده به شما ارائه می دهد. این بدان معناست که شما قادر خواهید بود افکار منفی را زمانی که به وجود می آیند تشخیص دهید و به جای مضطرب شدن، به روشی مثبت به آن‌ها پاسخ دهید.

مواجهه درمانی

روش دیگری که برای اضطراب استفاده می شود، روشی است که به عنوان مواجهه درمانی شناخته می شود. این یک تکنیک درمانی است که هدف آن این است که شما را با اشیاء، موقعیت ها یا رویدادهایی که شما را مضطرب می کند، طی مراحلی به دقت کنترل شده آشنا کند. این به شما کمک می کند تا به تدریج با ترس های خود مقابله کنید و ناراحتی را که احساس می کنید کاهش دهید.

درمان بین فردی

این شکل از درمان اضطراب به صورت فردی بین شما و یک درمانگر انجام می شود. در طول درمان، درمانگر شما می‌تواند نگرانی‌های منحصربه‌فرد شما را بررسی کند و به شما کمک کند تا بهترین نتایج را برای خود به‌ عنوان یک فرد خودکفا به دست آورید. این جلسات می تواند به صورت حضوری یا به عنوان درمان آنلاین انجام شود.

گروه درمانی

این نوع درمان اضطراب در یک محیط گروهی انجام می شود. گروه‌ها معمولاً از بیماران دیگری تشکیل می‌شوند که مشکلات مشابه شما را تجربه می‌کنند یا برای آن‌ها اضطراب تشخیص داده شده است. هدف گروه درمانی این است که فرصتی برای شما فراهم کند تا تجربیات خود را با سایر اعضای گروه به اشتراک بگذارید، راهنمایی و حمایت متقابل دریافت کنید، و اضطراب خود را در یک محیط امن، دلسوزانه و بدون قضاوت بررسی کنید.

خانواده و زوج درمانی

این نوع درمان به صورت گروهی با خانواده یا عزیزان شما انجام می شود. هدف خانواده درمانی این است که به شما کمک کند یک گفتگوی باز و صادقانه در مورد اضطراب خود داشته باشید و به همه افراد درگیر این امکان را می دهد تا بفهمند اضطراب از چیست، علائم و نشانه های اضطراب را بشناسند و تأثیر اضطراب بر شما و نزدیک ترین افراد را بررسی کنند.

داروی درمان اضطراب

از داروها نیز می توان برای درمان اضطراب استفاده کرد. از داروها به عنوان یک مکمل در کنار رواندرمانی استفاده می‌شود. پس از تجویز یک روانپزشک مجرب، داروی مناسب به تکمیل درمان اضطراب کمک می کند.

چه زمانی باید درمان اضطراب را جدی بگیریم؟

اگر متوجه شدید که افکار نگران کننده و استرس زا در زندگی شما دخالت می کند و مانع از عملکرد روزانه شما می شود، نشانه آن است که باید به دنبال حمایت حرفه ای باشید. اضطراب کاملا قابل درمان است و بهبودی کامل برای شما امکان پذیر است. هر چه زودتر برای درمان اضطراب اقدام کنید، به طبع مشکلاتی که در پی آن ایجاد می‌شوند نیز کاهش می‌یابد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *