Search
Close this search box.
درمان سوگ

درمان سوگ : مراحل و روش کنترل

سوگ از طبیعی‌ترین احساساتی است که هر انسان بعد از اتفاقات ناگوار و تلخ، حداقل یک بار آن‌ را تجربه خواهند کرد‌. در واقع سوگ تاثیر زیادی بر احساسات هر فرد گذاشته و ممکن است منجر به مشکلات روحی و جسمی برای افراد شود. بنابراین درمان سوگ و دانستن راهکارهایی برای کنترل آن می‌تواند نقش مهمی در بهبود روحیه افراد آسیب‌ دیده ایفا کند. در ادامه با ما همراه باشید تا با این راهکارها، یاد بگیریم چطور احساسات خود را بعد از سوگ کنترل و درمان کنیم تا بتوانیم به زندگی عادی خود برگردیم.

اختلال وسواس فکری عملی

مراحل درمان سوگ

شناخت راهکارهای درمان سوگ

شناخت راهکارهایی برای درمان سوگ به افراد کمک می‌کند تا با احساسات خود مقابله کنند و خاطرات تلخ خود را فراموش کرده و به روال عادی زندگی برگردند. برخی از این راهکارها عبارتند از:

قبول واقعیت

از نظر روان‌پزشکی پذیرفتن واقعیت، اولین قدم برای درمان سوگ است. مهم است که شما واقعیت‌های تلخ را قبول کرده و احساسات خود را در این باره کنترل کنید. در واقع می‌توان گفت مهم‌ترین نکته در این خصوص، پذیرش این موضوع است که عزیز شما دیگر در کنار شما نیست و او را برای همیشه از دست داده‌اید؛ اما یاد او همیشه با شماست و هرگز عزیزتان را فراموش نخواهید کرد.

صحبت کردن با دیگران

صحبت در رابطه با احساسات خود با کسانی که به آنها اعتماد دارید، به شما در کنترل احساساتتان کمک خواهد کرد. در واقع با صحبت کردن گویی غم‌هایتان را با کسانی دیگر شریک خواهید شد.

نوشتن احساسات خود

نوشتن نیز همانند صحبت کردن است و احساس سبکی به شما می‌دهد. شما با نوشتن احساسات خود می‌توانید آنها را بهتر درک کنید.

گذراندن وقت در طبیعت

طبیعت همواره سرشار از احساسات مثبت و آرامش‌بخش است. با گذراندن وقت در طبیعت، می‌توانید آرامش پیدا کنید و با احساسات خود کنار بیایید.

نجنگیدن با احساسات

هر احساسی که دارید، با آن نجنگید و سعی در سرکوب آن نداشته باشید، به خودتان اجازه دهید احساسات تلخ و شیرین را تجربه کنید.

مشاوره و روان‌ درمانی

در برخی موارد، مراجعه به یک متخصص و یا مشاور برای درمان سوگ ضروری و لازم است. مشاور به شما کمک خواهد کرد تا با غم خود کنار بیایید و هرچه زودتر  بهبود پیدا کنید.

دارو درمانی

دارو درمانی با تشخیص متخصص و مشاور شما انجام می‌شود. داروهای مربوطه به شما در کاهش علائم سوگ کمک می‌کنند.

مراقبت از خود

برخی افراد در زمان سوگ و یا اتفاقات بد، میل به غذا خوردن و فعالیت‌های بدنی ندارد. این بدترین روش برای درمان سوگ است، چرا که شما باید با تغذیه سالم و انجام فعالیت‌های مورد علاقه خود باید از خودتان به‌خوبی مراقبت کنید.

البته باید در نظر داشته باشید که میزان جواب گرفتن بعد از انجام هر یک از راهکارهای گفته شده، بستگی به شرایط، نیازها و شدت سوگ فرد دارد. برای این کار میتوانید به بهترین کلینیک روانشناسی در تهران مراجعه کنید.

کنترل سوگ در مراحل مختلف آن

سوگ 5 مرحله مختلف دارد که در هر مرحله، راهکارهایی برای کنترل آن وجود دارد. در ادامه به بررسی هر مرحله می‌پردازیم:

انکار

در مرحله انکار، فرد باور نمی‌کند که این اتفاق برایش رخ داده‌است. در این مرحله برای کنترل سوگ، بهتر است این واقعیت را بپذیرند که عزیزشان را از دست داده‌اند و تلاش کنند این مرحله را پشت سر بگذارند.

خشم و عصبانیت

همواره هستند افرادی که با خشم و عصبانیت، احساسات دیگر خود را پنهان می‌کنند و به دنبال مقصر برای اتفاقات ناگوار زندگی‌اشان هستند. برای جلوگیری از این اتفاق، سعی کنید خشم خود را با انجام فعالیت‌هایی تخلیه کنید و از کارها و کسانی که خشم شما را بیشتر می‌کنند، دوری کنید.

چانه‌زنی

در این مرحله افراد سعی می‌کنند راه‌هایی برای تغییر وضعیت پیدا کنند و زمان را به عقب برگردانند. بهترین کار در این دوران، قبول وضعیت و تمرکز بر حال است.

افسردگی

در مرحله افسردگی، فرد احساسات غم، اندوه و ناامیدی را با هم حس کرده و ناراحتی عمیقی را در دل دارد. برای کنترل سوگ در این مرحله، صحبت کردن با افراد مورد اعتماد فرد و یا مشاوره می‌تواند تاثیرگذار باشد.

پذیرفتن

پذیرفتن و قبول واقعیت آخرین مرحله است. در این زمان درست است که فرد هنوز هم احساس ناراحتی می‌کند اما با احساسات خود کنار آمده و به زندگی عادی خود می‌پردازد.

درمان سوگ قدیمی

درمان سوگ قدیمی ممکن است فرآیندی پیچیده و زمان‌گیر شود اما قابل درمان است. معمولا متخصصان از روش‌های درمانی ترکیبی استفاده می‌کنند، روش‌هایی مانند روان درمانی، دارو درمانی و … . اگر شما یا یکی از عزیزانتان قصد مراجعه را دارد، اول از همه به یاد داشته باشید که عزیز شما هنوز هم در قلب شما جای دارد. سپس با انجام راهکارهای گفته‌شده، از غم و اندوه زیاد و بیهوده خلاص شوید.

درمان سوگ قدیمی تا چه زمانی طول می‌کشد؟

درمان سوگ قدیمی زمان‌بر است اما زمان دقیق درمان آن در هر فرد بستگی به عوامل مختلفی مانند شدت غم و اندوه، نوع اتفاق، رفتار اطرافیان با خود فرد و عوامل دیگر بستگی دارد. در برخی موارد دیگران و یا مشاور به فرد در طی فرآیند درمان کمک بسیاره کرده و سرعت درمان را افزایش می‌دهند. بنابراین مدت زمان برطرف شدن آن متغیر بوده و ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد.

سوگ، فرآیندی طبیعی و زمان‌بر است که می‌توان با آن کنار آمد!

درست است که این اختلال زمان زیادی می‌خواهد و اصلا آسان نیست. اما با کمک گرفتن از دیگران و یک مشاور حرفه‌ای می‌توانید به‌ندرت با غم خود کنار بیایید. پس از کمک گرفتن نترسید و احساسات خود را بروز دهید. در نهایت بدانید که این مورد چیزی نیست که یک شبه برطرف و فراموش شود، شما برای درمان سوگ به وقت و حوصله زیادی نیاز خواهید داشت.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *