Search
Close this search box.
درمان واژینیسموس با روانشناسی

راهکارهای علمی درمان واژینیسموس

درمان‌های علمی که در حال حاضر برای واژینیسموس وجود دارد با توجه به شدت مشکل می‌توانند در مدت زمان کوتاهی به نتایج مثبت برسند. برخی از روش‌های درمان در مدت کمتر از 1 هفته به نتیجه می‌رسند و برخی دیگر به مدت زمان بیشتری نیاز دارند اما در حال حاضر اغلب بیماران مبتلا ب واژینیسموس با موفقیت کامل درمان می‌شوند. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی تعدادی از راهکارهای علمی درمان واژینیسموس می‌پردازیم.

مراحل پیش از شروع درمان واژینیسموس

1. ابتدا شرح حالی از زندگی بیمار در حال حاضر و در گذشته تهیه می‌شود. در این شرح حال سوالاتی در مورد موضوعات زیر پرسیده می‌شود:

  • ساختار خانوادگی
  • زمان شروع مشکل واژینیسموس
  • رابطه‌ی عاطفی و جنسی با همسر
  • ترس‌های ناشی از اولین رابطه
  • مشکلات جنسی و ….

2. معاینه‌ی فیزیکی ساده: معاینه‌ی فیزیکی برای درمان واژینیسموس شامل معاینه‌ی پرده‌ی بکارت و ناحیه‌ی تناسلی است. معاینه‌ی فیزیکی به پزشک این امکان را می‌دهد که شدت بیماری را تعیین کند و راهکارهای درمانی مناسب با شرایط بیمار را انجام دهد. این معاینه بدون هرگونه ابزاری انجام می‌شود و فقط شامل مشاهده‌ی ناحیه‌ی تناسلی است و هیچ گونه دردی برای بیمار به همراه ندارد. اما در اکثر موارد نیاز است برای درمان به روانشناس مراجعه کنید. به همین دلیل در ادامه این مقاله برای شما راهکار های علمی را شرح می دهیم.

ازدواج سفید

راه کنترل واژینیسموس

روش‌های علمی درمان واژینیسموس

در ادامه برخی از روش های کمک درمانی را برایتان ذکر خواهیم کرد:

برداشتن هرگونه مانع فیزیکی در مسیر واژن

در صورتی که طی معاینات اولیه، یک مانع در دستگاه تناسلی مانند مشکلی در پرده بکارت مشاهده شود طی یک جراحی سرپایی می‌توان آن را برطرف نمود. این جراحی با یک بیهوشی ساده و ظرف مدت کوتاهی در مطب پزشک قابل انجام است.

در تمام افرادی که دچار واژینیسموس هستند احتیاج به برداشتن پرده بکارت با عمل جراحی نیست بلکه در برخی موارد خاص ممکن است پزشک این درمان را پیشنهاد بدهد. به عنوان مثال در مواردی که پرده بکارت بافت ضخیم و گوشتی دارد ممکن است عمل جراحی ضروری باشد.

تجویز دارو

تجویز برخی داروهایی که در درمان افسردگی به کار برده می‌شود (مانند ونلافاکسین)، داروهای ضد تشنج (کاربامازپین و یا گاناپنتین) و داروهای ضد اضطراب مانند دیازپام به همراه جلسات روان درمانی در بسیاری از بیمارانی که مشکل واژینیسموس آنها ریشه در اختلالات ذهنی و روانی دارد توصیه می‌شود.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس به واژن یکی از روش‌های نوین در درمان واژینیسموس است. در این روش از بوتاکس برای فلج کردن جزئی عضلات اطراف واژن استفاده می‌شود. پس از تزریق ماهیچه‌های این ناحیه به صورت موقت تا چند ماه شل می‌شود و فرآیند دخول به سهولت بیشتری انجام می‌شود.

تمرینات واژینیسموس

تعدادی از تمریناتی که جهت درمان واژینیسموس پیشنهاد می‌شود عبارتند از:

  • تمرین کگل
  • تمرینات آینه‌ای
  • تمرین لمسی
  • تمرین بازکننده واژن

نوع تمریناتی که توسط پزشکان به بیماران توصیه می‌شود متفاوت است. هر پزشکی با توجه به شدت و وضعیت بیماری، بهترین تمرین را به او پیشنهاد می‌دهد.

درمان تروما

درمان واژینیسموس

درمان های روانشناسی واژینیسموس

در صورتی که علت واژینیسموس مشکلات جسمانی نباشد راهکارهای درمانی روانی پیشنهاد می‌شود. تعدادی از این راهکارها عبارتند از:

درمان شناختی و رفتاری

درمان شناختی رفتاری به عنوان استاندارد طلایی برای درمان واژینیسموس به کار می‌رود. جهت این درمان اطلاعات دقیقی در مورد اولین رابطه جنسی، پرده بکارت و سایر تابوهای جنسی به بیمار ارائه می‌شود. پس از اینکه بیمار اطلاعات کاملی در مورد ساختار تناسلی، پرده بکارت، واژن و آلت تناسلی کسب کرد مشکل واژینیسموس در اکثر موارد برطرف می‌شود.

طب سوزنی

طب سوزنی در افرادی که دچار ترومای جنسی هستند یک روش موثر است. انجام طب سوزنی توسط پزشکان و متخصصین این رشته باید انجام شود. از هرگونه درمان نزد افراد غیرمتخصص پرهیز نمائید.

هیپنوتیزم

هیپنوتیزم برای بیمارانی که ترس بیش از حد دارند پیشنهاد می‌شود. در طی هیپنوتیزم هرگونه اضطرابی که در ناخودآگاه بیمار وجود دارد پاک می‌شود تا آرامش و اعتماد به نفس وی افزایش بیابد. روش هیپنوتیزم برای تمام بیماران مناسب نیست و در اغلب موارد در کنار روش هیپنوتیزم، سایر روش‌های درمانی نیز باید به صورت همزمان انجام شود.

سکس درمانی

این روش درمانی شامل روش‌های آرامی سازی ذهنی و قرار دادن یک گشاد کننده به صورت تدریجی در واژن است. به جای گشاد کننده می‌توان از انگشت نیز استفاده کرد.

نتیجه‌گیری

واژینیسموس بیماری است که ممکن است منشاء جسمی و یا روانی داشته باشد. اولین قدم در درمان این بیماری، شناخت عامل اصلی ایجاد کننده آن است. پس از شناخت عامل بیماری درمان‌های مناسب برای هر بیمار انجام می‌شود. درمان‌هایی که برای مبتلایان به واژینیسموس انجام می‌شود برای هر فردی با توجه به شدت مشکل، عامل ایجاد کننده، وضعیت جسمانی و روحی بیمار کاملاُ منحصر به فرد است. جهت درمان کامل باید به یک پزشک باتجربه مراجعه نمائید تا بتواند درمان‌های مناسب را به شما پیشنهاد دهد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *