Search
Close this search box.
زوج درمانی هیجان مدار

زوج درمانی هیجان مدار

زوج درمانی هیجان مدار یکی از روش‌های زوج درمانی در مشاوره ازدواج است که می‌تواند در بهبود روابط موثر باشد. اختلافات و درگیری‌ها در هر رابطه زناشویی ممکن است به وجود بیایند. این اختلافات می‌توانند به مرور روی رابطه تاثیر گذاشته و آن را با شکست مواجه کنند. به همین جهت، شرکت در مشاوره ازدواج و بهره مندی از زوج درمانی بسیار مهم است. یکی از روش‌های موثر در مشاوره ازدواج، زوج درمانی هیجان مدار است که می‌تواند بسیار مفید باشد، اما این روش درمانی چگونه انجام می‌شود؟ در ادامه به این موضوع به طور کامل خواهیم پرداخت.

زوج درمانی هیجان مدار (EFT) چیست؟

زوج درمانی هیجان مدار (EFT) چیست؟

زوج درمانی هیجان مدار یک نوع درمان کوتاه مدت است که بر احساسات تمرکز دارد و متناسب با نیازهای زوجین انجام می‌شود. این روش تکنیک‌های مختلفی دارد و برای بهبود روابط در نظر گرفته می‌شود. این رویکرد درمانی سال‌های زیادی است که توسط مشاوران انجام می‌شود  و توسط لس گرینبرگ و سو جانسون در سال 1980 ابداع شد. در حالی که این درمان بیشتر برای زوج‌ها انجام می‌پذیرد، اما خانواده‌ها نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. در نهایت این روش به زوج‌ها کمک می‌کند تا پیوند عاطفی ایمن‌تری را ایجاد کرده و روابطشان را قوی‌تر کنند.

این نوع زوج درمانی معمولا به هشت تا بیست جلسه نیاز دارد. زوج درمانی هیجان مدار به طور کامل به اثبات رسیده و مشخص شده است که اثرگذاری بالایی روی حل اختلافات و بهبود روابط خواهد داشت. این زوج درمانی یک رویکرد تجربی و سیستمی است که از اصول نظریه دلبستگی و تئوری هیجان پیروی می‌کند. جنبه تجربی آن بدین گونه است که بر چگونگی تجربه افراد در رابطه تمرکز می‌کند.

جنبه سیستمی آن نیز روی تاریخچه روابط خانوادگی، الگوهای رابطه و نوع آن تمرکز خواهد کرد. تقریبا هفتاد و پنج درصد زوج‌هایی که این درمان را دریافت کرده اند، بهبود رابطه را تجربه کرده اند که تا سال‌های سال ماندگار خواهد بود.

زوج درمانی هیجان مدار مناسب چه زوج‌هایی است؟

وقتی که زوجین نتوانند مشکلات خود را حل کنند، در یک الگوی منفی گرایی گیر خواهند کرد. در یک مشاوره ازدواج به طور صحیح یاد می‌گیرید که مشکلات خود را سریع‌تر حل کنید. زوج درمانی هیجان مدار می‌تواند برای زوج‌هایی که با ضعف ارتباطات و تعارض دست و پنجه نرم می‌کنند بسیار مناسب باشد. به طور کلی، زوج‌هایی که درگیر این مشکلات هستند، بهترین کاندید برای دریافت این نوع زوج درمانی خواهند بود:

  • افسردگی
  • اعتیاد
  • تروما یا PTSD

همچنین EFT یک درمان موثر برای روابط زوج‌هایی است که تحت تاثیر خیانت یا مسائل دیگر  قرار گرفته اند. مشاورین و روانشناسان می‌توانند با تکنیک‌هایی که این نوع زوج درمانی دارد تمامی اختلافات را برطرف کنند.

نقش احساسات و هیجانات در زوج درمانی هیجان مدار

زوج درمانی هیجان مدار به طور کلی بر اساس احساسات عمل می‌کند. یعنی در طی جلسات، مشاور احساسات زوجین را برانگیخته می‌کند تا به اهداف خود و درمان آن‌ها بپردازد. وجود دلبستگی در رابطه زوجین بسیار مهم است. در حقیقت، زوجینی که به یکدیگر  دلبسته هستند، می‌توانند روی رابطه خود کار کنند و با حل کردن تعارضات پیوند بین خود را قوی‌تر کنند. از طرفی، داشتن دلبستگی به معنای حضور فیزیکی نیست و یک اصل مهم برای حفظ رابطه و جلوگیری از شکست آن خواهد بود.

مراحل زوج درمانی هیجان مدار

مراحل زوج درمانی هیجان مدار

مراحل این روش درمانی بستگی به تعداد جلسات آن دارد. هر چقدر تعداد جلسات بیشتر باشد باید مراحل بیشتری را نیز طی کنید. در جلسات ابتدایی، مشاور روی ایجاد همدلی تمرکز می‌کند و اهداف درمان را بیان خواهد کرد. جلسات زوج درمانی هیجان مدار معمولا هر دو هفته یک بار و مدت نود دقیقه برگزار می‌شوند. در جلسات بعدی به ارزیابی میزان صمیمیت و عوامل مخرب رابطه اختصاص داده می‌شود.

در نهایت، در جلسات آخر به بررسی هیجانات نهفته در زوجین پرداخته می‌شود و زوجین احساسات یکدیگر را درک خواهند کرد.

هدف زوج درمانی هیجان مدار چیست؟

هدف اصلی این درمان ایجاد وابستگی عاطفی بین زوجین است. بسیاری از زوجین حس می‌کنند که حس امنیت در آن‌ها از بین رفته است و نمی‌توانند به یکدیگر تکیه کنند. یکی از اهداف اصلی زوج درمانی هیجان مدار ایجاد یک پیوند عاطفی قوی بین شما و شریک زندگیتان خواهد بود. وقتی که کنار همسر خود احساس امنیت و راحتی می‌کنید، او را همواره کنار خود می‌بینید و می‌فهمید که به نیازهای شما اهمیت می دهد.

مزایای زوج درمانی هیجان مدار چیست؟  

با شرکت در زوج درمانی هیجان مدار می‌توانید مزایای زیادی به دست آورید که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند:

قوی‌تر شدن پیوند زناشویی

EFT که مبتنی بر احساسات است می‌تواند با استفاده از دلبستگی بین زوجین رابطه آن‌ها را قوی‌تر کند. همچنین احساس امنیت در رابطه بسیار بالاتر خواهد رفت و زوجین می‌توانند از یکدیگر آرامش بیشتری دریافت کنند.

عملکرد عاطفی بهتر

زوج درمانی هیجان مدار راهی برای وابستگی سالم بین زوجین فراهم می‌کنند و به ساماندهی مجدد روابط کمک خواهد کرد.

بهبود درک زوجین

این زوج درمانی به افراد کمک می‌کند تا از نیازهای یکدیگر آگاه شوند و برای درک آن‌ها تلاش کنند. آن‌ها در این روند درمانی می‌فهمند که به جای پرخاشگری و عصبانیت به یکدیگر گوش دهند و با همدلی مشکلات را حل کنند.

نتیجه گیری

حل کردن مشکلات و تعارضات بین زوجین از طریق مشاوره ازدواج انجام می‌پذیرد که در آن روش‌های مختلف زوج درمانی پیاده سازی می شود. زوج درمانی هیجان مدار یک نوع از زوج درمانی‌ها به حساب می‌آید که بسیار موثر بوده و روی برطرف کردن اختلافات با استفاده از احساسات و میزان دلبستگی تمرکز می کند. اگر درخواست مشاوره ازدواج دارید، می توانید با شماره تلفن ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا زوج درمانی هیجان مدار موثر است؟

بله، این زوج درمانی می‌تواند درصد بالایی موفقیت در بهبود روابط به دست آورد.

آیا اثرات این زوج درمانی دائمی است؟

بسته به نوع رابطه میان زوجین این درمان می‌تواند رابطه آن‌ها را به طور کامل بهبود ببخشد.

زوجین باید چقدر در جلسات شرکت کنند؟

بسته به نوع مشکلات تا نود دقیقه می‌توانند در جلسات باشند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *