Search
Close this search box.
زوج درمانی

زوج درمانی و بهبود روابط

زوج درمانی یکی از انواع روان درمانی‌ها است که می تواند به شما و همسرتان در بهبود روابطتان کمک کند. اگر مشکلاتی در رابطه دارید، می توانید برای کمک به بازسازی رابطه خود به دنبال درمان باشید. زوج درمانی در هر مرحله از رابطه شما، صرف نظر از میزان عمق و صمیمیت، مفید خواهد بود.

برایان مولر، دکترای روانشناسی در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا:

«زوج‌درمانی قادر است طیف گسترده‌ای از مسائل مربوط به رابطه، از جمله درگیری‌های مکرر، رابطه عاشقانه، احساس قطع ارتباط، مسائل مربوط به روابط جنسی، یا مشکلات ناشی از استرس‌ها و فشارهای بیرونی را برطرف کند.»

برای دریافت مشاوره فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

زوج درمانی چیست؟

اگر شما و شریک زندگیتان در حال گذراندن یک مشکل سخت هستید ، زوج درمانی می تواند به شما کمک کند تا روی رابطه خود کار کنید. درمانگر می تواند به شما کمک کند تا احساسات خود را بیان کنید، در مورد مسائل با شریک زندگی خود صحبت کنید و تعارضات را حل کنید. در واقع این نوع درمان می تواند به افزایش درک، احترام، محبت و صمیمیت بین شما و همسرتان کمک کند. همچنین کمک می‌کند تا روابط بین زوجین مستحکم‌تر و دید طرفین به نیازهای یکدیگر بازتر شود.

تماس با کلینیک روانشناسی

انواع زوج درمانی

رویکردهای مختلفی برای زوج درمانی وجود دارد که می تواند شامل موارد زیر باشد:

زوج درمانی هیجان مدار یا متمرکز بر  EFT

این رویکرد یعنی زوج درمانی هیجان مدار به بهبود دلبستگی و پیوند بین شما و شریک زندگیتان تمرکز دارد. درمانگر به شما کمک می کند تا الگوهایی را که منجر به احساس قطع ارتباط عاطفی و منطقی با پارتنر می شود را درک کرده و تغییر دهید.

زوج درمانی به روش کاتمن

زوج درمانی گاتمن شامل پرداختن به مناطق درگیری و تجهیز شما و شریک زندگیتان به مهارت های حل مسئله است. هدف آن بهبود کیفیت ارتباط و سطح صمیمیت بین زوجین است.

رویکرد الن واچتل: این رویکرد مبتنی بر قدرت است که شامل تمرکز بر جنبه های مثبت رابطه است. به جای سرزنش، بر بازتاب خود تمرکز می کند.

زوج درمانی روان پویشی

در زوج درمانی روان پویشی الگوهای تکراری افراد بررسی می‌شود و طرفین از ترس‌های یکدیگر آگاه خواهند شد. هدف از این رویکرد، آگاهی عمیق و درک نیازهای درونی خود و دیگری است.

زوج درمانی با رفتار درمانی

رفتار درمانی شامل شکل دادن به رفتار با تقویت رفتارهای مثبتی است که ثبات و رضایت را افزایش می دهد. در حالی که رفتارهایی را که باعث منفی گرایی می شود، دلسرد کننده خواهند بود.

زوج درمانی شناختی رفتاری (CBT)

یکی از فواید زوج درمانی شناختی رفتاری شامل شناسایی و تغییر الگوهای فکری است که بر رفتار تأثیر منفی می گذارد.

اینستاگرام کلینیک روانشناسی

زوج درمانی به رابطه چه کمکی می‌کند؟

زوج درمانی می تواند به شما و همسرتان این فرصت را بدهد که در مورد مسائل مربوط به چندین جنبه از رابطه خود بحث و آن را حل و فصل کنید که به طور معمول شامل موارد زیر است:

نقش‌ها در رابطه

زوج‌درمانی می‌تواند به شما کمک کند نقش‌هایی را که شما و همسرتان در رابطه بازی می‌کنید بررسی کنید و پاسخ‌ها و عکس‌العمل‌های ناسالم را شناسایی کنید. همچنین می تواند به درک تفاوت در انتظارات نیز کمک کند.

باورها و ارزش ها

زوج درمانی می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا در مورد عقاید، ارزش ها و احساسات خود و پیامدهای این جنبه ها در زندگی روزمره خود صحبت کنید.

امور مالی

امور مالی می تواند منبع اصلی درگیری در روابط باشد. زوج درمانی می تواند به ترویج گفتگوی باز و شفافیت در مورد عادات درآمد و هزینه‌ها کمک کند.

زمان صرف شده با یکدیگر

شما و شریک زندگیتان می توانید به مسائلی بپردازید که باعث اختلال در زمان با هم بودن شما شده است. می‌توانید درباره فعالیت‌هایی که از انجام آن‌ها با هم لذت می‌برید و چگونگی لذت‌بخش‌تر کردن زمان با یکدیگر، صحبت کنید.

کودکان

اگر شما و همسرتان در مورد اینکه آیا می‌خواهید بچه‌دار شوید یا نه یا چگونه آن‌ها را بزرگ کنید، همدل و هم نظر نیستید، زوج‌درمانی می‌تواند به شما در مطرح کردن این نگرانی‌ها کمک کند. همچنین می تواند به عوامل استرس زا مانند مشکل در باردار شدن یا پذیرش فرزندخواندگی کمک کند.

روابط خانوادگی

زوج درمانی می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا مسائل ناشی از درگیری با سایر اعضای خانواده مانند والدین، فرزندان و خواهر و برادر را حل کنید.

رابطه جنسی و صمیمیت

اگر شما و شریک زندگیتان مسائل و مشکلات مربوط به رابطه جنسی و صمیمیت را دارید، این روش درمانی می تواند فضای امنی را برای شما فراهم کند تا احساسات و نیازهای خود را به اشتراک بگذارید.

مسائل مربوط به سلامتی

بیماری‌های جسمی یا روانی می تواند برای شما و همسرتان سخت باشد. زوج درمانی می تواند به شما کمک کند تا با استرسی که این مسائل به رابطه شما وارد می کند مقابله کنید.

عوامل استرس‌زای بیرونی

درمان همچنین می‌تواند به شما و شریک زندگی‌تان کمک کند تا با درگیری‌های ناشی از عوامل خارجی، مانند کار که می‌تواند بر روابط شما استرس وارد کند، مقابله کنید.

مولر می‌گوید:

“وقتی مردم در رابطه‌شان احساس امنیت بیشتری می‌کنند، می‌توانند در بخش‌های دیگر زندگی‌شان قاطع‌تر و ماجراجوتر شوند.”

مزایای زوج درمانی

افراد پس از یک زوج درمانی موفق، گزارش می دهند که احساس می کنند با شریک زندگی خود و احساسات خود ارتباط بیشتری دارند. همچنین در رابطه ایمن‌تر، خودجوش و مشتاق‌تر هستند. از مزایای زوج درمانی می توان به کاهش پریشانی رابطه و افزایش رضایت از رابطه نیز اشاره کرد. برخی دیگر از مزایای آن به شرح زیر هستند:

درک بهتر یکدیگر

این روش به درک بهتر خود و همسرتان کمک می‌کند. همچنین می تواند به هر دوی شما کمک کند تا احساسات، امیدها، ترس‌ها، اولویت ها، ارزش ها و باورهای خود را بیان کنید.

شناسایی مشکلات رابطه

درمانگر شما می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا مسائلی را که منجر به درگیری های مکرر، عدم اعتماد و احساس قطع ارتباط می شود، شناسایی کنید.

بهبود مهارت های ارتباطی

درمان می تواند به برقراری ارتباط شما و همسرتان با یکدیگر کمک می‌کند. این می تواند به شما کمک کند تا خود را بیان کنید و آنچه که نیاز دارید را بدون حمله یا سرزنش با شریک زندگی خود مطرح کنید.

حل کردن تعارضات

درمانگر شما می تواند به شما و شریک زندگیتان کمک کند تا مشکلات خود را شناسایی کرده و آن‌ها را حل کنید.

تقویت دوستی و دلبستگی

همچنین می تواند به تقویت دوستی، دلبستگی، پیوند و صمیمیت بین شما و همسرتان کمک کند.

توقف رفتارهای ناکارآمد

زوج درمانگر قادر است رفتارهای ناکارآمد در زوجین را شناسایی کرده و به حذف آن‌ها کمک کند.

آموزش مهارت‌ها

زوج‌درمانی شکل بلند مدت درمان نیست. در عوض یک درمان کوتاه‌ است. هدف آن تجهیز شما و شریک زندگیتان به مهارت‌هایی است که به شما کمک می‌کند تا از تعارضاتی که در مسیر ایجاد می‌شوند پیشگیری و آن‌ها را مدیریت کنید.

نکاتی که در زوج درمانی باید در نظر گرفته شود

این نکات که باید قبل از شروع جلسات در نظر بگیرید به شرح زیر هستند:

  • زوج درمانی در حالت ایده آل نیازمند مشارکت شما و همسرتان است. با این حال، اگر شریک زندگی شما تمایلی به آن ندارد، می توانید برای درک بهتر رابطه و چگونگی بهبود آن، زوج درمانی را به تنهایی انجام دهید.
  • اگر شما و همسرتان آن را با هم انجام دهید، ممکن است متوجه شوید که یکی یا هر دوی شما به جلسات جداگانه نیاز دارید تا به مسائل مطرح شده در زوج درمانی کمک کند.
  • اگر شما یا شریک زندگیتان با مسائل دیگری مانند سوء مصرف مواد نیز سروکار دارید، درمانگر شما ممکن است درمان تخصصی را برای درمان پیشنهاد دهد.
  • زوج درمانی می تواند به مسائل مربوط به آزار خانگی و حل آن نیز کمک کند . با این حال، اگر از شریک زندگی خود می ترسید یا دیگر نمی خواهید در رابطه باشید، برای کمک با اورژانس اجتماعی تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

زوج درمانی را چه زمانی شروع کنیم؟

  • اگر احساس می‌کنید که رابطه شما از زوج درمانی سود می‌برد، آن را با شریک زندگی خود در میان بگذارید و ببینید آیا او نیز تمایل به انجام آن دارد یا خیر. اگر او در برابر آن مقاومت نشان می دهد، توضیح دهید که چرا برای شما مهم است و چگونه فکر می‌کنید که درمان ممکن است به رابطه شما کمک کند.
  • قدم بعدی یافتن یک متخصص است. این نوع درمان به طور معمول توسط درمانگران خانواده ارائه می‌شود. دوستان یا افراد مطمئن ممکن است بتوانند درمانگر مناسبی را به شما معرفی کنند.
  • با شریک زندگی خود بررسی کنید که چه روزها و زمان‌هایی برای هر دو مناسب است. اگر شما و همسرتان جلسات حضوری را ترجیح می دهید، سعی کنید درمانگری را پیدا کنید که نسبت به محل زندگی یا محل کارتان موقعیت مناسبی داشته باشد.
  • درمانگر شما با شما و شریک زندگیتان برای تشریح اهداف درمان کار خواهد کرد. در حالی که زوج درمانی معمولاً شامل جلسات مشترک است، درمانگر شما ممکن است جلسات فردی را نیز با شما یا شریک زندگی شما انجام دهد. درمانگر همچنین ممکن است تکالیفی را نیز برای شما تعیین کند.
  • ویژگی های بهترین زوج درمانگر را بخوانید و طبق استانداردها درمانگر مناسب خود را انتخاب کنید.
مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *