Search
Close this search box.
سکس تراپی

سکس تراپی و رضایت جنسی

سکس تراپی می‌تواند به زوجین کمک کند تا تجربه جنسی لذت‌بخش‌تری را داشته باشند. برخی از مشکلات عملکردی بین زوجین باعث می‌شود تا در روابط جنسی خود نیز دچار مشکل شوند. گفتنی است که شرکت در جلسات سکس تراپی می‌تواند رضایت جنسی شما را دو چندان کند. در صورتی که با مشکلات جنسی در حین رابطه رو به رو هستید و مایلید که در جلسات سکس تراپی شرکت کنید، خواندن این مطلب به شما پیشنهاد می‌شود. در این مقاله، اطلاعات درست‌تر و کامل‌تری را در خصوص جلسات سکس تراپی بیان می‌کنیم.

سکس تراپی و رضایت جنسی

سکس تراپی چیست؟

سکس تراپی یک نوع گفتگو درمانی است که به مشکلات مرتبط با سلامت روان یا نگرانی‌های عاطفی موثر بر عملکرد جنسی و تمایلات فرد، می‌پردازد. این درمان برای آن دسته از زوجینی طراحی شده است که مشکلاتی را در زمینه دستیابی به رضایت جنسی دارند. گفتنی است که جلسات سکس تراپی برای تمامی افرادی که می‌خواهند زندگی جنسی خود را بهبود ببخشند، مفید است.

گاهی اوقات برای برطرف کردن مشکلات جنسی زوج‌ها، به حضور هر دو طرف نیاز است. گاهی نیز این جلسات به صورت تک نفره انجام می‌شود تا مفید و موثر باشد. توجه داشته باشید که سکس تراپی شامل تماس جنسی بین مراجع و درمانگر نمی‌شود. بلکه این کارشناسان سعی دارند که راهی را به هدف کشف دلایل و عوارض ارضا نشدن خانم‌ها، پیشنهاد دهند.

سکس تراپیست کیست و چه می‌کند؟

درمانگر جنسی یا همان سکس تراپیست، شامل پزشکان، مشاوران یا متخصصان دارای مجوز، می‌شود. این افراد به آن دسته از زوجینی که مشکلات جنسی مثل بیش‌فعالی جنسی دارند، کمک می‌کنند. به طور معمول این افراد، آموزش ذهنی بیشتری را در زمینه سکس تراپی کسب کرده‌اند و قادر هستند که موانع عاطفی یا ذهنی مرتبط با مشکلات جنسی در افراد را به شکل بهتری درک کنند. ایشان همچنین دید کاملی از تمامی تمایلات انسان دارند. به طوری که از گفتگو درمانی و روان درمانی به هدف کمک به افراد برای حل مسائل جنسی زوجین، کمک می‌گیرند.

سکس تراپیست‌ها می‌توانند کمک شایانی به درمان بسیاری از انواع اختلالات جنسی که اثرات یا علل روانی دارند، ارائه دهند. سکس تراپی نیز مانند هر تکنیک روان درمانی دیگری شامل صحبت در خصوص مشکلات و مسائل مربوط به رابطه جنسی می‌شود.

درمانگر جنسی در جلسات سکس تراپی درباره احساسات، تجربیات و نگرانی‌هایی که احتمال دارد سبب نارضایتی فرد شود، سوال طرح کرده و صحبت می‌کند. ایشان همچنین روی یک‌سری مکانیسم‌های مقابله‌ای کار می‌کند تا به زوج‌ها کمک کند که رضایت بیشتری از زندگی جنسی خود داشته باشند.

ممکن است که درمانگران جنسی، تکالیف خاصی را به مراجعین خود برای افزایش آموزش جنسی و بهبود بخشیدن ارتباطات میان زوجین، توصیه کنند. چنانچه پزشک نسبت به مشکلات فیزیکی فرد، شک داشته باشد، می‌تواند مراجعه کننده را به دکتر زنان یا اورولوژ، ارجاع دهد.

در جلسه سکس تراپی چه اتفاقی می‌افتد؟

در جلسه سکس تراپی چه اتفاقی می‌افتد؟

درمانگر در جلسات سکس تراپی، با دقت بالا به صحبت‌های شما گوش می‌دهد. همچنین مشکلات بوجود آمده را بررسی می‌کند. ایشان می‌تواند با بررسی تجربیات و صحبت کردن شما، درک بهتری را از آنچه که رخ می‌دهد و همچنین دلایل آن، داشته باشد. به دنبال آن، می‌توانید در خصوص اینکه آیا مشکل شما جسمی، روانی یا ترکیبی از این دو است، تصمیم درست را بگیرید.

این امکان فراهم است تا به تنهایی به یک سکس تراپیست مراجعه کنید. اما چنانچه مشکل شما بر همسرتان نیز اثر دارد، بهتر است هر دو طرف در این جلسات شرکت کنید.

شما و درمانگرتان در طی این جلسات می‌توانید برای تغییر رفتار و شناسایی افکار و رفتارهایی که در زندگی جنسی شما دخالت دارند، هم کار کنید. حتی این احتمال وجود دارد که درمانگر یکسری وظایف و تمریناتی را به شما بدهد تا در زمان خلوت خود با همسرتان انجام دهید.

ممکن است که درمانگر جنسی، تعدادی سوال را در مورد سلامتی و نیازهای جنسی و همچنین نگرانی‌ها و باورهای جنسی شما بپرسد. شاید گفتگو در خصوص این مسایل برای شما بسیار ناخوشایند و ناراحت کننده باشد. اما در نظر داشته باشید که شخص درمانگر به این موضوع آگاه است و سعی دارد که در جلسات سکس تراپی احساس راحتی و امنیت داشته باشید.

به دلیل آنکه اصلی‌ترین بخش روان درمانی، گفتگو است، لازم است که به طور فعال در جلسات سکس تراپی شرکت کنید. زیرا داشتن اعتماد بین شما و درمانگرتان برای همکاری موثر و همچنین بهره‌مندی از درمان، ضرورت دارد. در صورتی که با هر جنبه‌ای از درمان خود، حس خوبی ندارید، بایستی در سکس تراپی بگویید که از گفتن این مسائل خودداری شود.

موضوعاتی که در سکس تراپی به آن می‌پردازند:

به طور کلی در جلسات سکس تراپی، بر اساس نوع مشکل زوجین، به حل موضوعات زیر پرداخته خواهد شد:

 • کسب مهارت برای برانگیختگی و لذت به عنوان زوج
 • یادگیری راهکارهای مدیریت اضطراب، نظیر اضطراب عملکرد حول رابطه جنسی
 • بهبود بخشیدن به ارتباط با همسر خود درباره رابطه جنسی
 • آموزش درمورد آناتومی، لذت و عملکرد جنسی
 • بررسی هر نوع وابستگی به منابع شهوانی به هدف برانگیختگی، مثل پورنوگرافی
 • شناختن عادت‌های خودارضایی که برای عملکرد با شریک زندگی مناسب نیستند
 • درک ارتباط بین ذهن و بدن و محرک‌های مناسب برای آن‌ها

فواید سکس تراپی

سکس تراپی می‌تواند راهنمایی‌های لازم را در برطرف کردن مسائل جنسی مختلف در زندگی زناشویی، به شما ارائه دهد. به طور کلی، سکس تراپی در حل این مشکلات شما بسیار موثر خواهد بود:

 • نگرانی درباره تحریک شدن یا تمایل جنسی
 • نگرانی در خصوص گرایش جنسی یا منافع جنسی
 • رفتار جنسی تحریک پذیر
 • اختلال در نعوظ
 • زود انزالی
 • به سختی تحریک جنسی شدن
 • احساس ناراحتی از به ارگاسم رسیدن (anorgasmia)
 • مقاربت دردناک (dyspareunia)
 • مسائل مرتبط به خودکشی ناشی از عارضه مزمن یا معلولیت
 • نگرانی در خصوص تجربیات جنسی گذشته ناخواسته

چه زمانی به سکس تراپیست مراجعه کنیم؟

یک درمانگر جنسی قادر است که برای حل مسائل زیر به شما کمک کند:

 • عدم تمایل به همسر برای داشتن رابطه جنسی سالم
 • داشتن مشکل در ارگاسم
 • درد غیر قابل تحمل در هنگام رابطه جنسی یا ناتوانی در برقراری رابطه جنسی همراه با دخول
 • داشتن مشکل در ایجاد و حفظ کردن حالت نعوظ
 • زود انزالی یا دیگر مشکلات انزالی

بهتر است بدانید که اختلالات جنسی مربوط به یک زن یا مرد به تنهایی نیست. لازم است که هر دو طرف به یک اندازه، در سکس تراپی مورد توجه قرار بگیرند. چنانچه به هر علتی، احساس خوبی نسبت به کیفیت رابطه جنسی در زندگی زناشویی خود ندارید، می‌توانید برای دریافت مشاوره و برطرف کردن این مشکلات خود، با یک سکس تراپیست صحبت کنید.

نتیجه گیری

در این محتوا به سکس تراپی اشاره کردیم. دانستیم که این امر سبب می‌شود تا زوجین بتوانند کیفیت روابط جنسی خود را بهبود ببخشند‌. اگر می‌خواهید از سکس تراپی کمک بگیرید، بهتر است که با بهترین درمانگر جنسی صحبت کنید.

سوالات متداول در خصوص سکس تراپی

لازم است که چه افرادی به سکس تراپیست مراجعه کنند؟

در صورتی که اختلالات جنسی بر روی سلامت عاطفی و کیفیت زندگی شما اثر گذاشته، به طوری که در برقراری روابط با همسرتان دچار مشکل شده‌‌اید، می‌توانید از درمانگر جنسی کمک بگیرید.

آیا معاینه جنسی در جلسات سکس تراپی صورت می‌گیرد؟

شایان ذکر است که هیچ نوع تماس فیزیکی یا معاینه پزشکی در این جلسات انجام نمی‌شود. تنها سکس تراپیست در مواقع نیاز، شما را به متخصص مربوطه ارجاع خواهد داد.

در هنگام انتخاب درمانگر جنسی، به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای نخستین مرحله، شما باید با یک سکس تراپیست، احساس راحتی داشته باشید. در صورتی که پس از یک جلسه، متوجه شدید هیچ گونه احساس راحتی با آن ندارید، بهتر است که از شخص دیگری کمک بگیرید. علاوه بر آن، اطمینان از تحصیلات مربوطه، دانش کافی و همچنین دسترسی آسان به سکس تراپیست نیز از دیگر نکاتی هستند که باید در هنگام انتخاب یک درمانگر جنسی، به آن‌ها توجه داشته باشید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *