Search
Close this search box.
طرحواره درمانی چیست؟

طرحواره درمانی چیست؟

طرحواره یک ساختار ذهنی است. طرحواره درمانی به ما کمک می کند دانش خود را در مورد افراد، مکان ها، اشیاء و رویدادهای مختلف سازماندهی و درک کنیم. طرحواره درمانی به ما امکان می دهد اطلاعات جدیدی را که با آن مواجه می شویم تجزیه و تحلیل کنیم. طرحواره درمانی یک رویکرد بالینی است که هدف آن شناسایی و اصلاح الگوهای فکری ناسالم است که می تواند منجر به رفتارهای مخرب و مشکلات در حفظ روابط شود. اعتقاد بر این است که این الگوها، که به عنوان طرحواره های ناسازگار شناخته می شوند، در دوران کودکی زمانی که نیازهای عاطفی و فیزیکی کودک به اندازه کافی برآورده نمی شوند، شکل می گیرند. به این درمان، اسکیما تراپی نیز گفته می شود. اگر قصد دارید در این خصوص بیشتر بدانید تا انتهای این مفقاله با ما همراه باشید.

طرحواره درمانی یانگ

این درمان توسط جفری یانگ برای درمان انواع اختلالات روانی توسعه یافته است و به همین خاطر به عنوان طرحواره درمانی جفری یانگ نیز شناخته می شود. طرحواره های ناسازگار اولیه باورها و الگوهای تفکر منفی هستند که در کودکی شکل می گیرند و تا بزرگسالی ادامه می یابند. آنها اغلب نتیجه تجربیات آسیب زا در دوران کودکی هستند، مانند طرد شدن، نادیده گرفته شدن، سوء استفاده یا وابستگی بیش از حد عاطفی به دیگران. بنابراین این روانشناس آمریکایی در دهه 1980 رویکرد درمانی ایجاد کرد که برای درمان اختلالات شخصیت، اختلالات خلقی و سایر اختلالات روانی مرتبط با الگوهای فکری منفی مفید است.

اختلال شخصیت مرزی

طرحواره درمانی

طرحواره درمانی بر چه چیزی تمرکز دارد؟

در این مفهوم، طرحواره  ساختار ذهنی از ایده های از پیش ساخته شده است. بنابراین به ما کمک می کند اطلاعات جدید را سازماندهی و درک کنیم. در طرحواره درمانی جفری یانگ، طرحواره های نابه هنجار اولیه به عنوان الگوهای خود تخریبی ادراک، احساسات و رفتار تعریف می شوند. این طرحواره ها اغلب شامل باورهایی درباره خود یا جهان هستند. این باور های مخرب در بزرگسالی و با گذشت زمان ممکن است شامل انواع دیگر اختلالات نظیر اضطراب و یا انواع اختلالات شخصیت شود. این درمان در طی مراحل مختلف به فرد کمک می کند ریشه رفتارهای مخرب خود و همچنین علت آن را بشناسد و آن را تغییر دهد.

 • شناخت طرحواره های مخرب
 • بررسی اثر آن ها بر زندگی فرد
 • تغییر این طرحواره های مخرب

درمان سوگ

طرحواره ها چگونه شکل می گیرند؟

باور ها حاکی از آن است که این طرحواره ها در دوران کودکی هر فرد شکل می گیرد و انواع مختلفی دارد. معمولا به دلیل زیاده روی و یا کمبود نیاز های عاطفی در کودکان به دلایل مختلف، این طرحواره ها در کودکان ایجاد می شود. هر کودک متناسب با سن خود نیازهایی دارد که لازم برآورده شود. همچنین بروز تجارب منفی می تواند در این عامل موثر باشد.

طرحواره درمانی چگونه انجام می شود؟

اولین مرحله درمان شامل کمک درمانگر به فرد است که الگوهای اصلی تفکر مضر را شناسایی کند. سپس در گام دوم، درمانگر به فرد این الگوها و چگونگی تأثیر آنها بر زندگی اش را آموزش می دهد. در مرحله بعد، درمانگر فرد را در معرض موقعیت هایی قرار می دهد که باعث ایجاد این الگوها می شود و به او اجازه می دهد آنها را به چالش بکشد و تغییر دهد. در نهایت، درمانگر به فرد کمک می کند تا این الگوهای مضر را با افکار و باورهای سالم تری جایگزین کند. این درمان ممکن است زمان ب باشد و یاز به جلسات درمانی متعددی داشته باشد. در طرحواره درمانی تکنیک های زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

 • گفت و گو و مصاحبه
 • تصویر سازی
 • استفاده از تست های روانشناسی
 • بهره گیری از تکنیک های رفتار درمانی
 • قرارگیری در موقعیت های مختلف
مزایای طرح واره درمانی

طرحواره های ناسازگار موجب بروز چه مشکلاتی می شوند؟

 • روابط ناموفق
 • مشکلات شغلی
 • افسردگی
 • اضطراب
 • سوء مصرف مواد

احتمال دارد ریشه بسیاری از مشکلات حال حاضر فرد از طرحواره های گذشته باشد. نمونه های بالا تنها مثال هایی است که ریشه آن ها طرحواره های گذشته فرد است. بنابراین این درمان می تواند به صورت گسترده در بهبود روابط میان زوج‌ها، خانواده، دوستان، و همچنین در مواردی از جمله اضطراب، افسردگی، مشکلات ارتباطی، و مشکلات روانی کمک کند.

سوالات متداول

طول درمان در این مورد معمولا چقدر است؟

طرحواره درمانی به زمان قابل توجهی نیاز دارد و معمولا 12 تا 18 ماه طول می کشد. همچنین این درمان ممکن است برای برخی افراد به شدت سخت باشد.

چه کسانی می‌توانند از طرحواره درمانی بهره‌مند شوند؟

طرحواره درمانی برای افرادی که به دنبال بهبود روابط میان فردی، خانواده‌ای، و یا دوستان هستند، مفید است.

آیا طرحواره درمانی به تنهایی موثر است؟

طرحواره درمانی اغلب با ترکیب دیگر روش‌ها و تکنیک‌های مشاوره‌ای مؤثرتر است. استفاده از آن به تنهایی و یا ترکیبی از سایر روش ها، بنا به توصیه فرد متخصص در این زمینه انجام می شود.  

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *