Search
Close this search box.
مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج و چالش‌های آن

مشاوره ازدواج برای کمک به زوجین و به هدف بهبود رابطه پیش از ازدواج، انجام می‌شود. مشاور در این جلسات، یکسری سوالات روانشناسی مهم را از زوجین می‌پرسد. سپس پاسخ زوجین به پرسش‌های مشاور و طریقه نگرش و درک آن‌ها نسبت به مسائل، سبب می‌شود تا آن‌ها بتوانند از بروز یکسری مشکلات در آینده جلوگیری کنند. به طوری که در هنگام رخ دادن مشکل، با در نظر داشتن راه‌حل‌های مناسب، آن‌ها را برطرف نمایند. در این مقاله، اطلاعات مفیدی را در خصوص مشاوره قبل از ازدواج بیان می‌کنیم. اگر می‌خواهید اطلاعات کامل‌تر و درست‌تری را در این زمینه کسب کنید، خواندن این مطالب به شما پیشنهاد می‌شود. با ما همراه باشید.

مشاوره ازدواج چیست؟

مشاوره قبل ازدواج یا همان زوج درمانی، نوعی تکنیک روان درمانی است. زوجین می‌توانند به کمک آن، مشکلات و اختلافات را شناسایی کرده و آن‌ها را برطرف نمایند. به دنبال آن، روابط زندگی خود را بهبود ببخشند. این امکان برای شما فراهم است تا به کمک این جلسات، یکسری تصمیمات منطقی و متفکرانه برای تقویت و بازسازی رابطه بگیرید.

در اغلب اوقات، این مشاوره توسط درمانگران مجاز تحت عنوان مشاور خانواده و ازدواج، صورت می‌گیرد. این زوج درمانی، غالبا با حضور هر دو زوجین انجام می‌شود. اما گاهی اوقات، احتمال دارد که یکی از زوجین به تنهایی اقدام به حضور در جلسات مشاوره ازدواج کند. یا اینکه گاهی نیز برای تشخیص روان شناس و همچنین به هدف شناسایی بهتر مشکلات، این جلسات به صورت تک نفره انجام خواهد گرفت. 

دلایل مهم مشاوره ازدواج

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که انجام مشاوره قبل ازدواج را ضروری کرده است، کنترل کردن استرس پیش از گرفتن تصمیم بزرگی مانند ازدواج است. این مشاوره سبب می‌شود تا زوجین بتوانند خواسته‌ها و توقعات خود را با یکدیگر در میان بگذارند. همچنین این شرایط برای آن‌ها فراهم می‌شود تا بدون هیچ گونه محدودیت و خود سانسوری، نظر خود را در خصوص ازدواج با طرف مقابل به اشتراک بگذارند. سه مورد از مهم‌ترین دلایل انجام مشاوره ازدواج عبارت‌اند از:

  برنامه‌ریزی دقیق برای دوران بعد از ازدواج

هیچ فردی نمی‌تواند در جهان ادعا داشته باشد که تمامی اهداف و برنامه‌های خود را دقیقا در زمان از قبل تعیین شده، به واقعیت تبدیل کند. اما یکی از بزرگ‌ترین نقاط ضعف جا نیفتاده در میان خانواده‌های ایرانی، برنامه نداشتن برای آینده است. مشاوره ازدواج برای شما چارچوب و برنامه زمانی مشخص می‌کند. تا مدت زمان انجام هر رخدادی بر اساس توقعات بین زوجین تعیین شود.

تأثیر واقعیت ازدواج بر آینده بدون خیال پردازی

تمامی افراد قبل از ازدواج، یک تصور ذهنی رویایی برای این تصمیم خود دارند. به طوری که تصور می‌کنند، هیچ گونه مشکلی وجود ندارد و همه کارها با نظم، پیش می‌روند. اما واقعیت این گونه نیست. مشاوره ازدواج این شرایط را برای شما فراهم می‌کند تا تمامی برداشت‌های غلط قبلی خود را دور بیندازید و با نگاهی عمیق‌تر و دقیق‌تر، به ازدواج نگاه کنید. مشاوران فعال در زمینه ازدواج به شما کمک می‌کنند تا با اغلب واقعیت‌های زشت و زیبای ازدواج روبه‌رو شوید. به طوری که بتوانید پس از درک این واقعیت‌ها، تصمیم نهایی خود را بگیرید.

شناخت کامل زوجین

به طور معمول در مراسمات خانوادگی قبل از ازدواج مثل خواستگاری، حجب، حیا و خجالت مانع می‌شوند تا افراد خود واقعی‌شان را به طرف مقابل و همچنین خانواده آن معرفی کنند. همین عوامل است که سبب می‌شوند تا دو خانواده، شناخت کامل و درستی را از یکدیگر کسب نکنند. هنگامی که در آینده با اختلاف نظرات همدیگر آشنا می‌شوند، زمینه اختلافات و درگیری بین دو طرف، تقویت خواهد شد.

فواید مشاوره ازدواج

مشاوره قبل ازدواج به طوری طراحی شده است که می‌تواند ابزارهایی را برای پیشبرد زندگی زناشویی، به شما و شریک آیندتان ببخشد. همچنین این مشاوره قادر است که راهکارهایی را برای کنار آمدن با اختلافات آینده یاد دهد.

این مشاوره ازدواج همچنین به زوج‌ها کمک می‌کند تا علاوه بر ترس‌ها، هیجانات و سردرگمی‌ها، آن چیزی که واقعا پیش رویشان قرار دارد را ببینند. به گونه‌ای که چشمشان را به روی واقعیت نبندند. به هدف آنکه بهترین تصمیم را برای زندگی مشترک خود بگیرند. در ادامه، چند مورد از مهم‌ترین فواید مشاوره ازدواج را بیان می‌کنیم:

  • یاد دادن راه و روش‌های ارتباط سازنده
  • یاد دادن تصمیم‌گیری صحیح و سالم و به دور از هیجانات
  • تمرکز بر روی ابعاد و نقاط مثبت
  • آموزش دیدن مهارت‌های حل مشکلات روزمره
  • آموزش آینده نگری درست به زوجین
  • برطرف کردن رفتارهای مشکل‌زا و ناکارآمد
  • کاهش ترس‌های مرتبط با ازدواج
  • مشخص شدن تکلیف خود و اطرافیان
  • برنامه ریزی اصولی و درست برای آینده

چالش‌های مشاوره قبل ازدواج

اقدام به انجام مشاوره ازدواج می‌تواند سبب بوجود آمدن استرس و اضطراب در یکسری از افراد شود. آیا آشکار کردن عمیق‌ترین احساسات زوجین در کنار یکدیگر، اقدامی درست است یا نه. زوجین در این نوع مشاوره‌ها، جنبه‌های پنهان زندگی خود یا شریک زندگی را کشف می‌کنند. این احتمال وجود دارد که افراد تا حدی در خصوص ازدواج با شریک زندگیشان، تردید داشته باشند و سپس به این مشاوره روی بیاورند. خوشبختانه، این امکان برای آن‌ها وجود دارد که با کمک یک درمانگر حامی، بر این نوع ترس‌های خود غلبه کنند.

جلسات مشترک و انفرادی مشاوره ازدواج

معمولا این مشاوره در چندین جلسه و به شکل انفرادی یا دو نفره برگزار می‌شود. مشاور سعی دارد که در این جلسات، خصوصیات هر کدام از زوجین را به طور جداگانه بررسی کند. برای این منظور، ممکن است که از برخی تست‌های تخصصی نیز کمک بگیرد. برای اینکه بتواند به شناخت دقیقی برسد.

هدف اصلی از انجام این تست‌ها، آشنایی بیشتر از شخصیت زوجین است. بعد از بررسی و تحلیل شخصیت هر کدام از آن‌ها، زوجین به ویژگی‌های یکدیگر مانند مسئولیت پذیری، درون‌گرایی، برون‌گرایی، تعهد و … آگاه خواهند شد. این آگاهی می‌تواند زوجین را از اختلافات احتمالی در آینده، مطلع کند. برای آنکه از رخ دادن مشکلات بزرگ‌تر در آینده جلوگیری شود.

سوالات متداول

چه نوع تست‌های شخصیت شناسی در مشاوره قبل از ازدواج، انجام می‌شود؟

در این نوع جلسات مشاوره، این دو تست از زوجین گرفته می‌شود:
شناخت آسیب شناسی شخصیت (الگوی سلامت) MMPI_2
هماهنگی ابعاد پنج‌گانه شخصیت (الگوی شخصیت و تناسب) NEO

آیا حضور خانواده‌ها در طی جلسات، ضرورت دارد؟

در صورتی که خانواده‌ها با پیوند ازدواج زوجین، مخالفتی داشته‌اند، بهتر است که مشاور در زمان مناسب از خانواده‌ها برای حضور در این جلسات دعوت کند. اما به دلیل آنکه بیشتر مراجعین مشاوره ازدواج، سن بالای ۱۸ سال دارند، بنابراین مگر در موارد خاص، نیازی به حضور خانواده‌ها در این جلسات نیست.

آیا این مشاوره ممکن است ازدواج را تایید یا رد کند؟

تنها هدف از مشاوره پیش از ازدواج، ارزیابی معیارهای انتخاب و تصمیم گیری، ارتقای سطح آگاهی طرفین، روشن سازی نقاط مورد اختلاف و تحلیل دیدگاه‌های طرفین می‌باشد. گفتنی است که مشاور به هیچ عنوان، نمی‌تواند با نظر شخصی خود، ازدواج را تایید یا رد کند.

در این محتوا به مشاوره ازدواج اشاره کردیم. دانستیم که این امر سبب می‌شود تا زوجین یک شناخت کامل‌تری را از یکدیگر قبل از ازدواج داشته باشند. به طوری که بتوانند انتظارات و توقعات همدیگر را به طور بهتر و دقیق‌تری بشناسند. اگر می‌خواهید از مشاوره قبل ازدواج کمک بگیرید، بهتر است که با بهترین مشاور ازدواج تهران صحبت کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *