Search
Close this search box.
مشاوره پیش از ازدواج

تاثیر مشاوره قبل از ازدواج در انتخاب همسر

تاثیر مشاوره قبل از ازدواج در انتخاب همسر در سال‌های اخیر به خوبی مشخص شده است. مشاوره پیش از ازدواج، نوعی زوج درمانی است که به زوجین کمک می‌کند تا بتوانید برای ازدواج آماده شوید.

مشاوره ازدواج به زوجین کمک می‌کند تا در مورد مسائل مهمی مانند مسائل مالی، داشتن فرزند و نحوه‌ی پرورش آنها و سایر مسائل مهم به گفتگو بپردازند. مشاور در حین جلسات گفتگو می‌تواند با پرسشنامه‌ها و سایر خدمات به شما کمک نماید تا پایه‌های یک ازدواج قوی را بنا کنید.

انواع مشاوره پیش از ازدواج

زوج درمانی به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود، بسیاری از رویکردهای آن را می‌توان به صورت جهانی برای تمامی زوج‌ها به کار برد اما برخی دیگر با توجه به شرایط فرهنگی، مذهبی، قومیتی و در مواردی با توجه به نیاز منحصر به فرد هر زوج باید به صورت اختصاصی اجرا شود.

تاثیر مشاوره پیش از ازدواج

روش‌های مطرح زوج درمانی پیش از ازدواج بدین شرح هستند:

روش گاتمن

در این روش ابتدا یک ارزیابی دقیق از شما و فردی که قصد ازدواج با او را دارید انجام می‌شود. سپس برای بخش‌‌هایی که دچار مشکل هستید چارچوب درمانی مختص به شما ارائه می‌شود.

هدف از این مشاوره‌، بهبود کیفیت رابطه‌ی دوستی بین زوجین، افزایش صمیمیت و آموزش مهارت‌های لازم برای حل مسئله است تا در نهایت یک رابطه‌ی قویتر و صمیمی‌تر ایجاد شود.

درمان متمرکز احساسی

این روش مشاوره یک دوره‌ی کوتاه مدت است که به بهبود وابستگی و پیوند زوجین می‌پردازد تا بتوانند رابطه‌ی عاطفی عمیق‌تری را تجربه نمایند.

زوج درمانی پویا

در جلسات مشاوره‌ی پیش از ازدواج که به این شیوه برگزار می‌شود ابتدا مسائل اساسی که می‌تواند باعث تحریک و مشکل شود مورد بررسی قرار می‌گیرند. شناسایی مواردی مانند امید به صمیمیت، عشق، قدردانی، ترس از رها شدن، ترس از عدم تائيد و … می‌تواند به زوجین کمک کند تا همدیگر را بهتر بشناسند و با پرداختن به مواردی که دچار اختلاف هستند یکدیگر را بهتر درک کنند و بپذیرند.

نحوه‌ی انجام مشاوره پیش از ازدواج

در مراحل اولیه ممکن است جلسات مشاوره به صورت جداگانه برگزار شود و سپس جلساتی با حضور هر دو طرف برگزار خواهد شد. پیش از شروع جلسات معمولاُ پرسشنامه‌هایی به هر کدام از زوجین داده می‌شود تا مشخص شود چه احساساتی نسبت به یکدیگر، نسبت به زندگی و رابطه‌ی عاطفی دارند. همچنین توقع و انتظارات آنها از ادامه‌ی این رابطه‌ی عاطفی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

جلسات فردی به مشاور کمک می نماید تا بخش‌هایی را که زوجین هنوز نتوانسته‌اند در مورد آنها با یکدیگر صحبت نمایند را شناسایی کند. سپس در طی جلساتی که هر دو طرف حضور دارند، مشاور با بیان واضح انتظارات و انگیزه‌های هر کدام از زوجین به طرف مقابل کمک نماید تا دید درستی نسبت به رابطه‌ای که در آن قرار دارد به دست بیاورد.

برخی از افراد تجربیات شخصی دارند که ممکن است سال‌ها آنها را مدفون کرده باشند. بیان این تجربیات در حضور شریک عاطفی ممکن است دشوار باشد بنابراین جلسات فردی در اغلب موارد به زوجین توصیه می‌شود.

هدف جلسات مشاوره پیش از ازدواج

در این جلسات شما در مورد تمام ابعاد زندگی مشترک صحبت خواهید کرد. برخی مسائل مانند عدم تمایل یکی از زوجین برای داشتن فرزند جزء موضوعاتی است که معمولاُ به هیچ وجه قابل حل شدن نیست. شناسایی این قبیل مشکلات پیش از ازدواج به شما کمک می نماید تا از یک انتخاب اشتباه جلوگیری نمائید و پیش از اینکه روابط عمیق‌تری بین شما تشکیل شود رابطه را به پایان برسانید.

اما در صورتی‌که مشکلات بین شما عمیق نباشد با کمک مشاور می‌توانید پیش از اینکه این مشکلات جزئي تبدیل به مشکلات جدی شوند، آنها را در همان مراحل اولیه شناسایی و حل نمائید.

موضوعات مورد بحث در جلسات مشاوره قبل از ازدواج

 • برنامه ریزی‌های مالی
 • نقش هر کدام از طرفین در ازدواج
 • نحوه‌ی تصمیم گیری در هنگام پیشامدهای مهم
 • روابط خانوادگی با خانواده‌ی هر کدام از زوجین
 • داشتن و یا نداشتن فرزند
 • نحوه‌ی بزرگ کردن فرزندان
 • باورها، ارزش‌ها و اعتقادات مذهبی
 • فعالیت‌های فردی و زمانی که زوجین قصد دارند با یکدیگر بگذرانند.

تاثیر مشاوره پیش از ازدواج در انتخاب همسر

 • درک بهتر شرایط زندگی خود، باورها، ارزش‌ها، انتظارات، انگیزه‌ها و اولویت‌ها
 • تعیین انتظارات واقع بینانه از زندگی زناشویی
 • شناسایی نقاط ضعف و قوت هر کدام از زوجین
 • برنامه ریزی برای زندگی مشترک

تمام این موارد در طی جلسات مشاوره مورد بحث قرار می‌گیرد. گاهی اوقات لازم است تا تجربیات دوران کودکی افراد نیز مورد ارزیابی قرار بگیرند. برخی از افراد ممکن است شریک عاطفی خود را تنها به دلیل برخی درگیری‌های حل نشده در دوران کودکی انتخاب کرده باشند. در واقع ممکن است خود فرد نسبت به این موضوع آگاه نباشد اما مشاور پس از کاووش در خاطرات دوران کودکی می‌تواند الگوی رفتاری انتخاب شریک عاطفی را شناسایی نماید. برای این کار بهتر است به بهترین مشاوره ازدواج تهران مراجعه کنید.

مشاوره قبل ازدواج

در طی این جلسات، زوجین با اختلاف نظرها، تضادها و زوایایی نادیده‌ی رابطه‌ی خود مواجه می‌شوند و در نهایت می‌توانند تصمیم بگیرند که آیا انتخاب درستی داشته‌اند یا اینکه تصمیم آنها تنها به دلیل احساسات زودگذر و موقتی بوده است.

موضوعاتی که در جلسات مشاوره پیش از ازدواج آموزش داده می‌شود:

 • آموزش ارتباط سازنده و بیان مشکلات به صورت واضح بدون اینکه حالت تدافعی پیدا کنید.
 • آموزش مهارت‌های حل مشکلات و تضادها
 • تمرکز بر جنبه‌های مثبت رابطه
 • شناسایی رفتارهای مخرب و خط قرمزهای رابطه
 • آموزش تصمیم گیری عادلانه با توجه به نظر همسر
 • کاهش ترس‌های مربوط به ازدواج

در جلسات مشاوره پیش از ازدواج شما با روحیات همسر خود تا حدود زیادی آشنا می‌شوید و با کمک مشاور آموزش می‌بینید که در صورت بروز هرگونه مشکل چگونه به صورت مشترک به حل آنها بپردازید.

نتیجه گیری

با اینکه در سال‌های اخیر تعداد افرادی که پیش از ازدواج به مشاوره مراجعه می‌نمایند افزایش یافته است اما همچنان بسیاری از افراد، اهمیت این مشاوره ها را نادیده می‌گیرند.

به صورت خلاصه اگر بخواهیم تاثیر مشاوره پیش از ازدواج در انتخاب همسر را بیان کنیم می‌توان این چنین گفت: مشاوره پیش از ازدواج به زوجین کمک می‌کند تا طرحی جامع برای زندگی مشترک خود برنامه‌ریزی کنند.

بر اساس تحقیقات انجام شده افرادی که پیش از ازدواج در جلسات مشاوره پیش ازازدواج شرکت کرده‌اند، انتخاب بهتری دارند. این افراد زندگی مشترک با کیفیت‌تری را تجربه می‌نمایند و توانایی حل مشکلات پیش آمده در زندگی را بهتر بروز می‌دهند. بنابراین توصیه می‌شود تمام زوج‌های پیش از ازدواج به مشاور ازدواج مراجعه نمایند تا بتوانند انتخاب بهتری داشته باشند و زندگی مشترک سالمی را تجربه نمایند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *