Search
Close this search box.
تاثیر درمان اضطراب با نوروفیدبک

درمان افسردگی با نوروفیدبک

اختلال افسردگی، منجر به کاهش عملکرد روزانه و کاهش کیفیت زندگی افراد خواهد شد. به همین دلیل، درمان های کمکی مختلفی برای بهبود علائم افسردگی وجود دارد. درمان افسردگی با نوروفیدبک از جمله روش هایی است که به عنوان درمان تقویتی در بیماران مبتلا به افسردگی استفاده می شود. نوروفیدبک، با ایجاد تعادل بین دو نیم کره مغز، بسیاری از اختلالات روان شناختی را درمان می کند.

درمان افسردگی با نوروفیدبک چگونه است؟

در این روش، با استفاده از الکترود های مخصوصی که توسط متخصص به سر بیمار وصل می شود، تمامی امواج مغزی و مشکلات مربوط به آن، در مانیتور قابل مشاهده است. متخصص مربوطه، با توجه به امواج مغزی شما، فیلم یا بازی خاصی را به شما نشان می دهد که برای ایجاد تغییر در آن لازم است از مغز خود استفاده کنید.

بیمار، باید با کمک مغز خود شروع به هدایت بازی کرده، که به این ترتیب، بعد از مدت کمی، مغز، آموزش می بیند که عملکرد خود را درست کرده و بتواند بهترین واکنش را نشان دهد. بعد از مدتی، به دلیل شرطی سازی انجام شده در مغز، خبری از هیجانات منفی یا همان اختلالات افسردگی نخواهد بود.  درمان اختلالات با نوروفیدبک یک اقدام موثر است.

درمان افسردگی با نوروفیدبک

آیا درمان افسردگی با نوروفیدبک عوارض دارد؟

استفاده از روش درمانی نوروفیدبک، یکی از ایمن ترین و مطمئن ترین روش های درمانی شناخته شده در جهان است و هیچ عوارض جانبی برای بیمار نخواهد داشت. نصب الکترود ها روی سر بیمار، نه تهاجمی بوده و نه آسیب خاصی به آن وارد می کند. این الکترود ها، فقط سیگنال های مغزی را دریافت کرده و چیزی به آن تحمیل نمی کنند. دقیقا به همین دلیل، استفاده از این روش درمانی مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است. در برخی موارد، در هنگام انجام این درمان، عوارضی مانند اضطراب، اختلالات خواب، تهوع یا سر درد های خفیف گزارش شده است که این عوارض پایدار نبوده و با اتمام درمان، به طور کلی از بین خواهند رفت.

مزایای درمان افسردگی با نوروفیدبک

استفاده از این روش درمانی، دارای مزایای فراوانی است، که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

کمک به بهبود عملکرد شناختی

از مزایای مهم استفاده از نوروفیدبک، می توان به تاثیر آن در افزایش عملکرد شناختی مغز اشاره کرد. به کمک این روش درمانی، ظرفیت مغز برای تغییر و سازگاری افزایش پیدا می کند. به همین دلیل، فرآیند پیری در فرد با سرعت کمتری صورت خواهد گرفت. استفاده از نوروفیدبک در افراد مسن، به دلیل افزایش سرعت پردازش شناختی و عملکرد اجرایی مغز، بسیار رایج است.

بهبود توجه و حافظه کاری

به دلیل این که حافظه کاری و حافظه تفکر، ارتباط مستقیمی با توجه و حافظه کوتاه مدت در افراد دارد، با افزایش میزان فعالیت امواج مغز، می توان به افراد سالم، در میزان توجه بیشتر و بهبود در حافظه کاری کمک زیادی کرد. استفاده از نوروفیدبک در افراد مسن، موجب بهبود بخشیدن به میزان توجه و حافظه کاری آن ها خواهد شد. هم چنین در افراد جوان نیز، موجب بهبود تمرکز و عملکرد اجرایی می شود. به همین دلیل، استفاده از نوروفیدبک، به عنوان راهی موثر برای جلوگیری از اختلالات شناختی ناشی از افزایش سن، شناخته می شود.

غیر تهاجمی بودن

استفاده از نوروفیدبک، فقط شامل نصب و قرار دادن الکترود ها بر روی سر بیمار برای نظارت روی فعالیت مغز است. الکترود ها، فقط قادر به خواندن آنچه در مغز اتفاق می افتد هستند و هیچ سیگنالی را به مغز بیمار منتقل نمی کنند. به همین دلیل، استفاده از این روش درمانی، به دلیل غیر تهاجمی بودن بسیار رایج است.

درمان موثر

تحقیقات به عمل آمده نشان می دهد، بعد از 30 جلسه نوروتراپی و آموزش تغییر ضربان قلب، 57 درصد از افرادی که مبتلا به افسردگی بوده اند، فعالیت مغزی طبیعی و نرمالی را به دست آوردند.

درمان اضطراب با نوروفیدبک

بهترین درمان افسردگی با نوروفیدبک

آیا درمان افسردگی با نوروفیدبک برای کودکان موثر است؟

در برخی موارد، کودکان در سنین 5 یا 6 سال به بالا نیز، می توانند تحت درمان با نوروفیدبک قرار بگیرند. هم چنین، در کودکانی که دچار اوتیسم مادرزادی بوده یا درگیر بیش فعالی و اختلال یادگیری هستند نیز، استفاده از نوروفیدبک ها بسیار مناسب است. هر چند، نتیجه قطعی از این روش، به انگیزه و اراده قوی، برای طی کردن کامل دوره درمان در افراد بستگی دارد. این افراد باید، هفته ای 2 جلسه و هر بار به مدت 30 تا 40 دقیقه جلسه درمان خود را ادامه دهند. برای سایر افراد می توان گفت به طور کلی، نوروفیدبک برای تمامی افرادی که دچار اختلالات روان شناختی و یا مصرف مواد به شکل اعتیاد گونه هستند، بسیار کاربردی است.

عوارض و خطرات درمان افسردگی با نوروفیدبک

همان طور که گفته شد، نوروفیدبک یک روش غیر تهاجمی بوده که هیچ عارضه یا خطر خاصی برای افراد ندارد. در برخی موارد، بروز علائم جزئی و کوتاه مدت در افراد تحت درمان، موجب شده که بسیاری گمان کنند، انجام نوروفیدبک دارای عوارض و خطرات زیادی است. این علائم، با ادامه جلسات درمان، کاهش پیدا کرده و رفع خواهند شد. برخی از این علائم عبارتند از:

  • تحریک پذیری یا سر درد
  • گیجی و خستگی بعد از شروع جلسه اول
  • تغییرات خلقی مانند عصبانیت یا بی قراری
  • اختلال در خواب مانند خواب کم با خواب آلودگی
  • حساسیت به نور یا صدا

نتیجه گیری

روان درمانی، در تشخیص الگو های منفی فکر نقش بسیار مهمی دارد. لازم است، تلاش زیادی برای مقابله با این افکار و ایجاد مجدد مسیر های عصبی انجام شود. درمان افسردگی با نوروفیدبک، به خوبی این کار را انجام داده و از این طریق، مغز خود را بهبود خواهد داد. امروزه، کلینیک های روان شناسی زیادی در سراسر کشور، در زمینه درمان های تکنولوژیک، سعی در ارائه خدمات مناسب و کاربردی دارند. کلینیک و مرکز روانشناسی تفکر آگاه جایی است که با فراهم آوردن بهترین متخصصین و مدرن ترین تجهیزات توانسته اعتماد مراجعین را جلب کند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *